1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stells [14]
3 years ago
14

Please help me someone

Mathematics
1 answer:
igomit [66]3 years ago
5 0
A..................................................
You might be interested in
Joe determined the mass of 2 boxes using a scale. Since the cost of each box is the same, Joe would like to choose the box with
Naddika [18.5K]

Answer:

32.012 kg < 32.02 kg

Step-by-step explanation:

32.012 kg < 32.02 kg

7 0
3 years ago
A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
deff fn [24]
The unit price per pen is $0.14.

Explanation :
You simply divide the total by the quantity.
$1.09/8= 0.13625.
Since this has to do with money you round to the nearest hundredth to get $0.14.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
0.3% of a country has a certain disease. The test for the disease has a sensitivity of 92% (i.e., of those we know have the dise
butalik [34]

Answer:

0.95988 (Accuracy of the test )

Step-by-step explanation:

To determine the accuracy of this test we have to list out the given values

Prevalence rate of the disease = 0.3% = 0.003

sensitivity rate of the disease = 92% = 0.92

specificity rate for the test = 96% = 0.96

The accuracy of the test can be found using this equation

Accuracy = sensitivity * prevalence + specificity ( 1 - prevalence )

                = 0.92 * 0.003 + 0.96 ( 1 - 0.003 )

                = 0.00276 + 0.95712

                = 0.95988

6 0
3 years ago
PLEASE GIVE THE COMPLETE FACTORED FORM OF THE FOLLOWING: (4 POINTS EACH)
stepan [7]

Answer:

The answer is in pictures.

hope it helps:)

7 0
2 years ago
Which of these sets of points lie within plane w?
Alika [10]

Answer:

option c boo if it's for plata

4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is 5 divided by 23
    10·1 answer
  • Find the simple interest
    9·1 answer
  • What is the 10 time tables
    14·2 answers
  • Find the values of a given that AGHJ ZAMNP.<br> G<br> N<br> (2x<br> 50°<br> 142<br> M<br> H
    15·1 answer
  • Compare and contrast the process for solving a linear equation (solving for x) without a calculator and graphing a linear equati
    14·1 answer
  • I was a little confused on this problem
    15·1 answer
  • A square is enlarged by multiplying each of its dimensions by 3. Based on this information, which statement is true?
    12·2 answers
  • Tammy and Jodi assembled 420 circuit boards in 8 hours. The next day they assembled 36 more circuit boards in the same amount of
    6·2 answers
  • A ball is thrown from a height of feet with an initial downward velocity of . The ball's height (in feet) after seconds is given
    5·1 answer
  • Help please?…………..:)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!