1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KonstantinChe [14]
3 years ago
11

Determine the solution to the equation x²6x=-13

Mathematics
1 answer:
Citrus2011 [14]3 years ago
3 0

Answer:

x = \frac{\sqrt[3]{468}}{6}

or x =~ -1.29399

Step-by-step explanation:

Calculate the product. x^2 * 6x = 6x^3

divide both sides by 6. x^3 = -13/6

Take the root of both sides. x = \frac{\sqrt[3]{468}}{6}

You might be interested in
Which item has the lowest unit price
Reika [66]

Answer:

The Lowest Unit price is 1.5 liters at $2.70. It dosent mean what your buying is the best quality but its still the lowest unit price

8 0
3 years ago
Y = (1/4)x^2 - (1/2)lnx..over the interval (1, 7e) ...what is the arc length ?
xenn [34]
So, f[x] = 1/4x^2 - 1/2Ln(x) 
<span>thus f'[x] = 1/4*2x - 1/2*(1/x) = x/2 - 1/2x </span>
<span>thus f'[x]^2 = (x^2)/4 - 2*(x/2)*(1/2x) + 1/(4x^2) = (x^2)/4 - 1/2 + 1/(4x^2) </span>
<span>thus f'[x]^2 + 1 = (x^2)/4 + 1/2 + 1/(4x^2) = (x/2 + 1/2x)^2 </span>
<span>thus Sqrt[...] = (x/2 + 1/2x) </span>
6 0
3 years ago
A moving sidewalk takes zoo visitors up a hill. The
irina [24]

Answer:

x = 185.458 ft

Step-by-step explanation:

When we draw a picture, we are able to see that we need to use sin∅ to solve this problem:

sin15° = 48/x

xsin15° = 48

x = 48/sin14°

7 0
3 years ago
Can anybody help me plzzzz
melisa1 [442]
SSS I’m pretty sure . I’m doing the same thing in math rn
3 0
2 years ago
Given the original number n. Multiply the number by 9. Add 99. Divide this sum by 9. Subtract the original number, n, from the q
tangare [24]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

Hello,

Given the original number n.

\large \boxed{n}

Multiply the number by 9.

\large \boxed{9n}

Add 99.

\large \boxed{9n+99}

Divide this sum by 9.

\large \boxed{\dfrac{9n+99}{9}=n+11}

Subtract the original number, n, from the quotient.

\large \boxed{n+11-n=11}

Thank you.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A hose with a larger diameter working alone can fill a swimming pool in 9 hours.A hose with a smaller diameter working alone can
    13·1 answer
  • Please help ASAP!! 28 points!!
    5·1 answer
  • If a 100-lb. cake of ice is placed on a plane of which the inclination to the horizontal is 35, what force will be required to k
    10·1 answer
  • ♥ Hey Valerie Here! ♥ please help
    12·1 answer
  • Does anyone know what happened to the tutors??
    5·1 answer
  • The following table shows the data collected from a random sample of 100 middle school students on the number of hours they do h
    10·1 answer
  • 2. A 2-pint bottle of olive oil costs $2.68. If
    13·1 answer
  • Can I get help please..................
    10·1 answer
  • If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?
    9·1 answer
  • 2. Mrs. Johnson asked her 6th-grade students to form a number pattern using these rules. 1) Use the number 1 as the first term.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!