Answer: $175.50
Step-by-step explanation: Since you are given the formula, your next step is to put your information into it.
I = PRT
I = 450 x .13 x 3
Now to solve for it:
I = $175.50
Answer:
3x+4
Step-by-step explanation:
3 dollars per mile = 3x
plus 4 dollars for taxi ride.
1 kg is 1,000 grams.
200 grams are 1/5 of 1000 grams, that is 1/5 of 1 kg.
Thus 200 g= 1/5 kg = 0.2 kg.
1 kg of cheese is $4.40,
so 0.2 kg of cheese is 0.2kg x $4.40/1kg=4.40 x 0.2 $= 0.88$
Answer: $0.88
Answer:
5 ft
Step-by-step explanation:
Since we have a rectangle, we know for sure that perimeter = double the width and double the height. Algebraically, that looks like:
P = 2W + 2H
Let's sub in the given values, P and W:
18 = 2(4) + 2H
Now, let's solve for the height, H:
18 = 8 + 2H
10 = 2H
10/2 = H
<u>5 = H</u>
I hope this helps!