1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zielflug [23.3K]
3 years ago
5

Find the side length of a square with the given area. 

Mathematics
1 answer:
Semmy [17]3 years ago
5 0
B 11 in will be your answer!!!
You might be interested in
Use formula I=prt to solve:
kvv77 [185]

Answer: $175.50

Step-by-step explanation: Since you are given the formula, your next step is to put your information into it.

I = PRT

I = 450 x .13 x 3

Now to solve for it:

I = $175.50

6 0
3 years ago
A taxi ride costs $4, plus an additional<br> $3 per mile.<br> What's the equation? (mx+b)
cestrela7 [59]

Answer:

3x+4

Step-by-step explanation:

3 dollars per mile = 3x

plus 4 dollars for taxi ride.

6 0
3 years ago
What is the exact decimal equivalent for 1/9
pantera1 [17]

\underline{\ \ 0.111...=0.\overline{1}}\\9|1\\\underline{\ \ 0}\\.\ \ 10\\\underline{\ \ \ \ 9}\\.\ \ \ \ 10\\\underline{\ \ \ \ \ \ 9}\\.\ \ \ \ \ 10\\\underline{\ \ \ \ \ \ \ 9}\\.\ \ \ \ \ \ 1\\\\\dfrac{1}{9}=0.111...=0.\overline{1}\\\\REMEMBER:\\\\\dfrac{1}{9}=0.111...=0.\overline{1}\\\\\dfrac{2}{9}=0.222...=0.\overline{2}\\\\\dfrac{3}{9}=0.333...=0.\overline{3}\\\vdots\\\\\dfrac{8}{9}=0.888...=0.\overline{8}

5 0
4 years ago
If cheese is $4.40 per kilogramme, what should I pay for 200 grammes?
Verizon [17]
1 kg is 1,000 grams.


200 grams are 1/5 of 1000 grams, that is 1/5 of 1 kg.

Thus 200 g= 1/5 kg = 0.2 kg.



      1 kg of cheese is $4.40,

so 0.2 kg of cheese is 0.2kg x $4.40/1kg=4.40 x 0.2 $= 0.88$


Answer: $0.88


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The perimeter of a rectangular
cupoosta [38]

Answer:

5 ft

Step-by-step explanation:

Since we have a rectangle, we know for sure that perimeter = double the width and double the height. Algebraically, that looks like:

P = 2W + 2H

Let's sub in the given values, P and W:

18 = 2(4) + 2H

Now, let's solve for the height, H:

18 = 8 + 2H

10 = 2H

10/2 = H

<u>5 = H</u>

I hope this helps!

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How is the parent function y=x2 related to the given function Y=3(x+1)2?
    7·1 answer
  • What is the equation of the line with a slope of -1/2 that passes through the point (6,-6)
    13·1 answer
  • If h(x)=3x + 4 , what is h(2x-3)
    10·1 answer
  • Please help ASAP I will mark brainlest
    9·1 answer
  • Which is a solution to the equation?<br> (x-2)(x + 5) = 18
    9·2 answers
  • Pls givin out brainliest to first answer
    13·2 answers
  • Plzzzz answer fast..​
    6·1 answer
  • Sally paid $1.50 for 2\frac{1}{2}2 2 1 ​ pounds of apples at the Grocery Mart. Fred paid $1.95 for 3 pounds of apples at the Cor
    11·1 answer
  • Solve for g.
    15·1 answer
  • I don’t know how much by
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!