1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Phantasy [73]
3 years ago
12

june made a design with 6 equql tiles.One tile is yellow,2 tile iare blue and 3 tiles are purple. what fraction of the tiles are

yellow or purple
Mathematics
1 answer:
Rudiy273 years ago
4 0
It would be 2/3 because u add the one yellow and three purple to make 4 (put that on the numerator) and the 6 would go on the denominator to make 4/6 then u divide each by two to reduce to get 2/3
You might be interested in
Every time Luisa bakes a batch of brownies she uses 1/2 cup of chocolate if she has 3/2 cups of chocolate remaining how many bat
kakasveta [241]

Answer:

she can make 4 batches of brownies

Step-by-step explanation:

since she already made a batch of brownie with 1/2 cup and she has 3/2 cups left, that means she can make 3 more

3+1=4

hope this helps

3 0
3 years ago
24>-3r>-9 Can someone help me its an example plz help me understand this for my algebra 2 class.
harkovskaia [24]
I hope this helps you

7 0
3 years ago
Markiya deposited $500 in a savings account. The annual interest rate is 2%, and the interest is compounded monthly. Write a com
motikmotik
I=Prt
I=500*0.02*4
I=$40

So, basically the answer is $40.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Victor is thinking of a number. If he multiplies his number by nine and then subtracts 7, he
dalvyx [7]

Answer:12

Step-by-step explanation:

12x9=108

108-7=101

Your welcome

8 0
3 years ago
Is 10.2 greater or lesser than 10
insens350 [35]
Its is greater, your welcome xoxo savi eden
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The original selling price of a share of stock was d dollars. The selling price for a share of the same stock at a later date wa
    8·1 answer
  • 3. A mobile home secured to the ground qualifies for what kind of loan?
    12·2 answers
  • Are the expressions 5(4x+3) and 20x + 3 equivalent? Why or why not?
    6·1 answer
  • 6 bottles of soda cost $2.70. What is the unit rate for the cost per 1 bottle?
    15·2 answers
  • Adratic Formula
    5·2 answers
  • Eric's cell phone service costs $40.00 a month for unlimited calls. He also pays $0.02 for each text message he sends.
    7·1 answer
  • The cost to join the Ski Club is $270. You pay a deposit of $95.50 and plan to save an additional $20 per week to pay for the co
    13·1 answer
  • pls help me with A and B. my calculator isn't working. if you could put a picture of the graph that would be great too ;)
    7·1 answer
  • NEED HELP!!!plssssssssssssss
    14·1 answer
  • Solve the equation. Need HELP!!!
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!