1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergeinik [125]
2 years ago
15

yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest

cent
Mathematics
2 answers:
stiv31 [10]2 years ago
8 0

Answer:

$4.9

Step-by-step explanation:

<u><em>yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest cent</em></u>

<u><em /></u>

We can use proportion to determine the unit price per towel

$19.60  = 4 towels

  x        = 1 towel

cross multiply

4x  = $19.60

Divide both-side of the equation by 4

\frac{4x}{4}   = $ \frac{19.60}{4}

( 4 on the numerator will cancel-out 4 at the denominator at the left-hand side of the equation  leaving us with just x while 19.60 will be divided by 4)

x = $ \frac{19.60}{4}

x = $4.9

Therefore, the unit price per towel is $4.9

Kazeer [188]2 years ago
6 0
19.60/4=4.9
the answer is $4.90
You might be interested in
Find the soluations to (x+3)^2=49
Jobisdone [24]

Answer:

x = 4 , − 10

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Use the distributive property to write an expression that is equivalent to the expression below. 8(-x-1/2)
Harlamova29_29 [7]

Answer:

I think is -8x-4 let me know if im right

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
30 POINTS!!!!!!!<br><br> IT WILL TELL ME IF YOU ARE WRONG!!!!
Lady bird [3.3K]

Answer:

40 unit squared

Step-by-step explanation:

10*8=80

80/2=40

7 0
3 years ago
Harrison has 70 CDs in his music collection.
Eduardwww [97]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

First, find the percentage of the other types of music.

Since 30 + 50 = 80, the other 20% will be other music.

To find 20% of 70, multiply 70 by 0.2:

70(0.2)

= 14

So, there are 14 CDs that are other types of music.

4 0
3 years ago
Lonnie works weekends at his uncle’s apple orchid. He has 47 baskets of apples to pack. Each basket holds 35 apples. How many ap
alex41 [277]

Answer:

Step-by-step explanation:

baskets times apples

47 times 35

=1645

pls mark me brainliest

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Help? (1# only)<br> In really confused :(
    11·1 answer
  • What is a nonlinear function
    5·2 answers
  • Find the sum of the arithmetic series 28+28.4+...+42
    10·1 answer
  • Easiest question in the world
    7·2 answers
  • What is 69510 over 22 as a decimal
    9·1 answer
  • What is the y intercept if the slope=-2
    5·2 answers
  • I need help with this question
    8·1 answer
  • The ratio of two numbers is 7 to 5 the sum of the numbers is 24 what are the numbers
    8·2 answers
  • Mr. Dunn is moving 25-pound sandbags. His truck can carry ton. He knows that 1 ton equals 2000 pounds. What is the greatest numb
    12·2 answers
  • Compare the number. -9/16 ? -7/10
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!