1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergeinik [125]
3 years ago
15

yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest

cent
Mathematics
2 answers:
stiv31 [10]3 years ago
8 0

Answer:

$4.9

Step-by-step explanation:

<u><em>yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest cent</em></u>

<u><em /></u>

We can use proportion to determine the unit price per towel

$19.60  = 4 towels

  x        = 1 towel

cross multiply

4x  = $19.60

Divide both-side of the equation by 4

\frac{4x}{4}   = $ \frac{19.60}{4}

( 4 on the numerator will cancel-out 4 at the denominator at the left-hand side of the equation  leaving us with just x while 19.60 will be divided by 4)

x = $ \frac{19.60}{4}

x = $4.9

Therefore, the unit price per towel is $4.9

Kazeer [188]3 years ago
6 0
19.60/4=4.9
the answer is $4.90
You might be interested in
Explain<br> how u subtract 247 from 538
VashaNatasha [74]
247- 538 = -291
If you line them up in that order 247 you'll have to borrow. Your answer would be -291
                                                  -538

The only way to not get -291 is to flip the two numbers.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whats the slope of the line?
TiliK225 [7]

Answer:

m = rise/run = 4/5.

Step-by-step explanation:

This line goes throught the "exact" grid intersections (-2, 0) and (3, 4).  As we move from the first point to the second, we see that x increases by 5 (this is the 'run') and y increases by 4 (this is the 'rise').  Thus, the slope of this line is m = rise/run = 4/5.

6 0
3 years ago
Solve for
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

x = 3/2

Step-by-step explanation:

2(x + 5) = 6x + 4

Open bracket first

2 × x + 2×5 = 6x + 4

2x + 10 = 6x + 4

Rewrite equation

6x + 4 = 2x + 10

Subtract 2x from both sides

6x - 2x + 4 = 2x - 2x + 10

4x + 4 = 10

Subtract 4 from both sides

4x + 4 - 4 = 10 - 4

4x = 6

Divide both sides by 4

4x/4 = 6/4

x = 6/4

Divide both denominator and numerator by 2

x = (6/4) ÷ 2

x = 3/2

I hope this was helpful, please rate as brainliest  

7 0
3 years ago
You start driving north for 7 miles, turn
aniked [119]

Answer:

The answer is 25 miles

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
The LCM of 4 and 7 is ______.
damaskus [11]

28 is the LCM of 4 and 7 as 4*7 = 28

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • WILL MARK BRAINLIEST IF YOU ARE CORRECT!
    5·1 answer
  • 2. Suppose that y varies inversely with x. Write an equation for the inverse variation.
    9·1 answer
  • There are 20 alligators in the swamp. Each year, the number of alligators increases by 25%. There are 25 crocodiles in the swamp
    11·1 answer
  • A tire shop starts off with the same number of tires every month. In January,
    14·1 answer
  • Weekly wages at a certain factory are
    15·1 answer
  • Solve for x<br><br>find AC<br>this is the last question I'm posting ​
    5·1 answer
  • Please help its timed XD
    7·1 answer
  • A line has a slope of 0 and passes through the point (10, 2). What is its equation in slope intercept form?
    8·2 answers
  • Which of the following are techniques you have learned so far for solving a
    14·1 answer
  • Use a calculator to approximate the measure of the acute angle A to the nearest tenth of a degree. sin A = 0.7793
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!