she walked 12 and a half meter every day 12.5
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Liz would have to pay $45,000. 3 x 15,000 = 45,000. Hope this helps
Answer:
3.43
Step-by-step explanation:
To do this you would first find the area of the square which is 16. Then you would find the area of the 2 semicircle or just on whole circle. We are just going to use the formula for a whole circle since there are 2 semicircles. The formula to find a circle is pi times r^2 so we are going to put that into a calculator so we would do pi times 2 (radius of circle)^2 which is 12.57 and we would subtract 16 by 12.57 which is 3.43
Answer: $4.50 for 9 apples
Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.
Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.
Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.
(.50) (9) = 4.50
Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.