1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovangra [49]
3 years ago
8

Mikayla is a waitress who makes a guaranteed 50$ sign, 50 per day in addition to tips of 20 percent of all her weekly customer r

eceipts. She works 6 days per week. Which of the following functions best represents the amount of money that Mikayla makes in one week?a. f(t) = 50 + 20tb. f(t) = 300 + 20tc. f(t) = 50 + 0.2td. f(t) = 300 + 0.2t
Mathematics
1 answer:
n200080 [17]3 years ago
3 0

Answer:

  d.  f(t) = 300 + 0.2t

Step-by-step explanation:

Variables are not defined, so we have to assume that "t" represents Mikayla's weekly customer receipts. The contribution to her pay will be 0.2t, and her weekly salary will be ($50/day × 6 days) = $300. The total of these is ...

  f(t) = 300 + 0.2t

You might be interested in
8. At the beginning of the semester, a professor tells students that if they study for the tests, then there is a 55% chance the
Bezzdna [24]

Answer:

.8

Step-by-step explanation:

S= studies for

B= score of b or higher

we want P(S|B)

Using Bayes' theorem we can solve for the probability

S|B=\frac{B|S*S}{B|S*S+B|S'*S'}=\frac{.55*.6}{.55*.6+.2*.4}=0.80487804878

3 0
2 years ago
Johnny can read 10 pages of a book in 15 minutes.
Svetach [21]

Answer:

Its C

Step-by-step explanation:

Im really good with answers

5 0
3 years ago
Five cupcakes and two cookies cost $19.75. Two cupcakes and four cookies cost $ 17.50.
alina1380 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

Let x and y represent the cost of a cupcake and cookie respectively.

Given that;

Five cupcakes and two cookies cost  $19.75.

5x+2y=19.75 ---------- 1

Two cupcakes  and four cookies cost $17.50.

2x+4y=17.50 --------------2

Let's solve the simultaneous equation by elimination;

Multiply equation 1 by 2;

10x+4y=39.50-------3\\

Subtract equation 2 from equation 3;

10x-2x+4y-4y=39.50-8x=22

8x=22

divide both sides by 8

\frac{8x}{8} =\frac{22}{8} \\x=2.75

Since we have the value of x, let substitute into equation 1 to get y;

5x+2y=19.75\\5(2.75)+2y=19.75\\13.75+2y=19.75\\2y=19.75-13.75\\2y=6\\y=\frac{6}{2} \\y=3.00

therefore , the cost of cupcakes and cookies are;

cupcakes=  2.75\\cookies= 3.00

PLEASE MARK ME AS BRAINLIEST

6 0
2 years ago
A. Find 18% more than 200<br> B. Find 18% less than 200
stellarik [79]

Answer:

A. 236

B. 164

Step-by-step explanation:

18% of 200= 36

200+36=236

200-36=164

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Everything at a store is on sale for 25% off. The regular price of a jacket is $35.00. What is the discount price?
zalisa [80]

Answer:

$26.25

Step-by-step explanation:

35(1-0.25)

= 35(0.75)

= 26.25

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Gavyn and Alex win some money and share it in the ratio 4:1. Gavyn gets £18 more than Alex. How much did they get altogether?
    11·1 answer
  • What is 7/4 as a mixed number?
    7·2 answers
  • Mum bough a litre of orange juice. She filled 6 glasses and had 1/4 of a litre left. How much was in each glass?
    14·2 answers
  • When you type your brainly password it sensors it out ********** I just tried, I never knew
    12·1 answer
  • HELP AGAINNNN :))<br> HAVE AN AMAZING DAY
    11·2 answers
  • A 5 pound Cartoon Clementine oranges is priced at $4.30 what is the price per pound of Clementine oranges
    14·2 answers
  • PLEASE HELP WITH THIS MATH PROBLEM! :(
    8·1 answer
  • What is the scale factor from AABC to ADEF?
    10·2 answers
  • A box is 21 centimeters tall How tall would the box measure in meters Enter your answer in the box​
    6·1 answer
  • Researchers gave 40 index cards to a waitress at an Italian restaurant in New Jersey. Before delivering the bill to each custome
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!