1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ipn [44]
3 years ago
14

Find the measure of z

Mathematics
2 answers:
Andrew [12]3 years ago
7 0

Answer:

Answer z = 55

Step-by-step explanation:

Remark

I think you have to assume that the horizontal line is a straight line. If that is so, the other line, the one that looks like it is going up and to the left, cuts that horizontal line in such a way that the angles are supplementary. Supplementary angles are angles that add up to 180 degrees.

Equation

2z - 10 + 80 = 180 Combine the like terms on the left.

Solution

2z + 70 = 180                    Subtract 70 from both sides.

2z + 70 - 70 = 180 - 70     Combine

2z = 110                             Divide by 2

2z/2 = 110/2                      Do the division

z = 55                                 Answer


IRISSAK [1]3 years ago
5 0

Answer:

z=55

Step-by-step explanation:

The two angles form a straight line which is 180 degrees

80 + 2z-10 = 180

Combine line terms

70 +2z = 180

Subtract 70 from each side

70-70 +2z= 180 -70

2z = 110

Divide by 2

2z/2 = 110/2

z = 55

You might be interested in
Water weighs 62.4 pounds per cubic foot. How much does the water in a tank that measures 7 ft × 4 ft × 9 in, weigh?
andriy [413]

Answer:

  • <u>1,310 lb</u>

Explanation:

<u>1) Calculate the volume of the water in the tank.</u>

  • Area of the base of the tank: B = 7 ft × 4 ft = 28 ft²
  • Height of the tank: H = 9 in = 9 in × 1 ft / 12 in = 0.75 ft
  • Volume of the tank: V = area of the base × height = B × H = 28 ft² × 0.75 ft = 21 ft³.

<u>2) Calculate the weight of 21 ft³ of water.</u>

Since this is not a chemistry question but a math question, I will not use the fomula of density but set a proportion with one unknown:

  • 62.4 lb / 1 ft³ = x / 21 ft³

Solve for x:

  • x = 21 ft³ × 64 lb / ft³ = 1,310.4 lb.

So, rounding to the next integer, the water in the tank weighs 1,310 pounds, when it is full.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the Distributive property of 18times 4 =72
Fiesta28 [93]
18 x 4 = 72

(9 x 2) x 4 = 72
9 x (2 x 4) = 72
6 0
3 years ago
Wayne has a recipe on a 3 inch by 5 inch index card that he want to enlarge to 15 inches long how wide will the enlargement be
son4ous [18]
It will be 3x larger so 9 inches
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many more unit tiles must be added to the function f(x)=x2−6x+1 in order to complete the square? 1 6 8 9
lawyer [7]

Answer:

easy

Step-by-step explanation:

8

4 0
3 years ago
A student says that the sum difference, product and quotient of two
anastassius [24]

Answer:

The quotient of two integers may not always be an integer.

Therefore, I do not agree when a student says that the sum difference, product, and quotient of two are always integers.

Step-by-step explanation:

The student is not largely correct!

The sum, difference, and product of two integers is indeed always an integer.

But, the quotient of two integers may not always be an integer.

  • For example, the quotient of integers 4 and 2 will be an integer.

i.e.

4/2 = 2

  • But, if we take the quotient of 2 and 3, the result will not be an integer.

i.e.

2/3 = 0.67

Therefore, I do not agree when a student says that the sum difference, product, and quotient of two are always integers.

7 0
2 years ago
Other questions:
  • a container holds 15 pennies 8 nickels and 10 dimes you will randomly select two coins without replacement what is the probabili
    14·1 answer
  • Six oranges cost $5.34.How much does 1 orange cost?
    7·2 answers
  • Simplify the expression: -7d+5(10d+-6)
    9·1 answer
  • Please come help me With four really easy math problems
    13·1 answer
  • If 168 chocolate chips weigh 5 1 4 ounces. How many chocolate chips are in an ounce?
    13·2 answers
  • If the x and y values in each pair of a set of ordered pairs are interchanged the resulting set of ordered pairs is known as the
    14·1 answer
  • Graph the solution of the system of linear inequalities.<br> y≤−4x−4<br> y≥x+2
    10·1 answer
  • A pound of blueberries cost $1.25. A pound of jello costs $2.35.
    14·2 answers
  • 2 lines intersect. A line with points R, S, U intersects a line with points V, S, T at point S.
    11·2 answers
  • Y=7x+4 find the gradient of the line
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!