1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hjlf
3 years ago
10

Seth bought 18.4 gallons of gasoline for $46.74. What was the unit price of the gasoline?

Mathematics
2 answers:
maks197457 [2]3 years ago
4 0

C is your answer hope this helps

Misha Larkins [42]3 years ago
3 0

Answer:

C. $2.54/gallon

Step-by-step explanation:

To find the unit price, we take the dollar amount and divide by the number of gallons

$46.74/18.4

2.540217391

The unit price per gallon of gasoline is

$2.54/ gallon

You might be interested in
Q. #3 I need help please
Leto [7]
You need to multiply 43x43
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Use the information given to enter an equation in standard form.
Marysya12 [62]

Answer:

The equation in the standard form of the line through the given points is;

y = 3x - 17

Step-by-step explanation:

We start by getting the slope of the line;

m = (y2-y1)/(x2-x1)

m = (7-10)/(8-9) = -3/-1 = 3

The stands equation form is;

y = mx + b

m is slope, b is the y-intercept

so we have

y = 3x + b

To get b, we substitute the coordinates of any of the points

10 = 3(9) + b

10 = 27 + b

b = 10-27

b = -17

So the equation is;

y = 3x - 17

7 0
3 years ago
Susie is 5 times the age the she was twenty years ago. How old is she now?
AlekseyPX

Answer:

100 yrs old

Step-by-step explanation:

20 times 5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me pls!! thank you!!
Semenov [28]
The answer would be 17, 990
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A total materials variance is analyzed in terms of
Natali5045456 [20]
Entry field with correct answer
price and quantity variances.
quantity and quality variances.
buy and sell variances.
tight and loose variances.
price and quantity variances.
3 0
2 years ago
Other questions:
  • im too lazy to answer my sister questions (its easy but I got something else to do) do all multiplication all way to 12
    14·2 answers
  • The sign of the product of 2 integers with the same sign is positive. what is the sign of the product of 3 integers with the sam
    11·1 answer
  • Can u help me answer that question ​
    10·1 answer
  • Find the distance between points A and B, located on the opposite shores of a river, if on one of the shores following segments
    11·1 answer
  • Six pairs of data yield r=0.444
    7·1 answer
  • ASAP BRAINLIEST !! Luis is given the fraction 4/5. He is told to create an equivalent fraction with a numerator of 32. Explain t
    13·2 answers
  • I need help quick!!!
    11·1 answer
  • From the figure below, the coordinates for point z are:<br> HELP PLS
    15·1 answer
  • Drag and drop the constant of proportionality into the box to match the table.
    12·1 answer
  • #6: Tell whether the function below is 1 point<br> linear or exponential.<br> *<br> f(x) = -1/4x + 5
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!