1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Virty [35]
3 years ago
10

G(1)=-5 g(2)=3 g(n)=g(n-2)+g(n-1) g(3)=?

Mathematics
1 answer:
olga_2 [115]3 years ago
4 0

Answer:

<h2>g(3) = -2</h2>

Step-by-step explanation:

g(1)=-5\\g(2)=3\\g(n)=g(n-2)+g(n-1)\\\\g(3)=?\\\\\text{Put}\ n=3\ \text{to the formula of}\ g(n):\\\\g(3)=g(3-2)+g(3-1)=g(1)+g(2)\\\\\text{Substitute given value of}\ g(1)\ \text{and}\ g(2):\\\\g(3)=-5+3=-2

You might be interested in
Anyone want points and a Brainliest :p
fenix001 [56]

Answer:

MEEEE PLEASEEEEEEEE

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Assume that y varies directly as x.
Anon25 [30]
75/15=5
3*5=15
y would equal 15

Hope this helps :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I am dumb,plz zend help.
dybincka [34]
I think that it is 9 because 14-10=4 so 3+2+4=9 I’m not that sure tho let me know if I’m wrong
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What type of association does the following scatter plot represent?
yarga [219]

Answer:

Negative linear association.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A couple purchased a home and signed a mortgage contract for $400,000 to be paid with half-yearly payments over a 25-year period
faust18 [17]

Answer:

Sowwwi I really need the points :(

6 0
3 years ago
Other questions:
  • How to turn a fraction into a percentage?
    13·1 answer
  • How do you calculate percentage
    15·2 answers
  • HURRY PLEASE
    15·1 answer
  • Margie's car can go 32 miles on a gallon of gas, and gas currently costs $4$4 per gallon. How many miles can Margie drive on $20
    15·2 answers
  • A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
    5·1 answer
  • If you multiply the slopes of two perpendicular lines, what is the result?
    7·1 answer
  • Please help me fast! I will give brainliest, if you show your work, and it is the right answer. Four lines are drawn on a coordi
    7·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST AND 15 POINTS IF YOU ANSWER MY LATEST MATH QUESTION
    11·1 answer
  • Write 7x7 in exponential form
    15·1 answer
  • Please help me with this math problem lease I’ll mark brainlist
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!