1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Iteru [2.4K]
3 years ago
6

A spinner numbered 1 through 10 is spun 3 times.

Mathematics
1 answer:
Allisa [31]3 years ago
6 0
The probability is 1/10 * 5/10 * 5/10, or 0.025.
You might be interested in
Simplify the expression.<br><br> a4b3 + 8a4b3=???<br> PLEASE HELP??! ASAP!!?
sergeinik [125]

Answer:

9a^{4}b³

Step-by-step explanation:

The 2 terms are like terms and can be combined, that is

a^{4}b³ ( 1 + 8)

= 9a^{4}b³

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Carly bought a new house for $125,000. The value of the house appreciates approximately 3.5% each year. What will be the value o
Hatshy [7]
So using a calculator this question is really easy 125,000x 1.35 ^10 =. 
<span>2513319</span>
8 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Help asap! 30 pts and brainliest!
myrzilka [38]

Answer:

July

Step-by-step explanation:

Took terst

3 0
3 years ago
In a triangle the angle with the greatest measure is always opposite the...
Bingel [31]
In a triangle, the angle with the greatest measure is always opposite to the longest side.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Margaret is making strawberry milkshakes for the kids party. The recipe calls for of a cup of strawberry syrup to make 12 milksh
    10·2 answers
  • What is the greatest common factor of 24,60 and 36
    8·2 answers
  • What is the product?
    6·1 answer
  • 2x-3/x devided by 7/x^2
    12·1 answer
  • The graph of f(x) = is reflected across the y-axis to create the graph of function g. How do the domains of f and g compare? The
    7·2 answers
  • I need help asap!!!!!!!!!!!!!
    11·1 answer
  • Solve:<br> 2x - 20<br> 3<br> - 2x (5 points)<br> a<br> -5 -3<br> a<br> 13
    15·1 answer
  • John drew a figure with two pairs of opposite sides that are parallel. Without more information, which two figures can we be sur
    5·2 answers
  • Given that a fair coin is tossed 3 times and X denotes the number of heads in each outcome. what is P (X=3)?
    14·1 answer
  • Please help me please!! −
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!