1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ad-work [718]
3 years ago
15

Nash's Trading Post, LLC took a physical inventory on December 31 and determined that goods costing $208,000 were on hand. Not i

ncluded in the physical count were $30,000 of goods purchased from Swifty Corporation, FOB, shipping point, and $23,500 of goods sold to Marigold Corp. For $30,000, FOB destination. Both the Swifty purchase and the Marigold sale were in transit at year-end.
Mathematics
1 answer:
Gemiola [76]3 years ago
7 0

Answer:

$261,500

Step-by-step explanation:

What amount should Nash report as its December 31 inventory?

Item                                                             Amount

Goods on hand as per physical count    $208,000

(+) Goods purchased from Swifty             $30,000

Corporation FOB shipping point    

(+) Goods sold to Marigold Corp               <u>$23,500</u>

FOB destination (at cost value)

Ending inventory                                        <u>$261,500</u>

<u />

<em>Notes</em><u>: </u>

1) In case of FOB shipping point, the ownership of goods is transferred to the buyer when the goods are shipped and hence in the case of purchases from Swifty corporation, the goods should be included in the inventory of Nash's Trading Post as the goods are shipped and are in transit.

2) In case of FOB destination, the ownership of goods is transferred to the buyer when the goods reaches to the buyer, hence in the case of sales made to Marigold Corp, the goods are still in transit and the ownership is not transferred to Marigold Corp, hence Nash's Trading Post should included that goods in its inventory.

You might be interested in
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $130 for 17 ft2. The unit rate is $ /ft2.
finlep [7]

Answer:

201

Step-by-step explanation:

I'm smart ok trust me ON this one if I'M wrong at least I tried

3 0
3 years ago
This last one I need help on too
ExtremeBDS [4]

Answer:

x=\frac{3}{4}+i\frac{\sqrt{7}}{4},\:x=\frac{3}{4}-i\frac{\sqrt{7}}{4}

Step-by-step explanation:

simplify \frac{-3}{x-2} by putting the negative sign on the outside. \frac{2x}{x-1}-\frac{2x-5}{x^2-3x+2}=-\frac{3}{x-2}

find the LCM of the denominators. It is (x-1)(x-2). Multiply by the LCM:

\frac{2x}{x-1}\left(x-1\right)\left(x-2\right)-\frac{2x-5}{x^2-3x+2}\left(x-1\right)\left(x-2\right)=-\frac{3}{x-2}\left(x-1\right)\left(x-2\right)

Simplify:

2x\left(x-2\right)-\left(2x-5\right)=-3\left(x-1\right)

solve: x=\frac{3}{4}+i\frac{\sqrt{7}}{4},\:x=\frac{3}{4}-i\frac{\sqrt{7}}{4}

3 0
3 years ago
Katie grew 26 flowers with 13 seed packets. With 55 seed packets, how many total flowers can Katie have in her garden?
Leokris [45]
110 flowers in her garden.
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Probability Question​
pav-90 [236]

To find the probability that A occurs given B occurs, multiply the Probability of A by the probability of B.

3/4 x 5/8 = 15/32

6 0
3 years ago
Lisa is cooking muffins. The recipe calls 7 cups of sugar. She has already put in 2 cups. How many more cups does she need to pu
jok3333 [9.3K]

Answer:

She needs to use 5 more cups of sugar for the muffins

Step-by-step explanation:

7-2=5

P.S. May I get brainly?

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Answer plz ? Don’t understand
    6·1 answer
  • What are some ways to describe the relationship between sets of numbers?
    6·1 answer
  • Which number is irrational? A) 16.5% B) 0.0675 Eliminate C) 8 3/4 D) π
    15·1 answer
  • A candy shop charges 8.99 a pound it's competitor charges 6.50 for 12 ounces which is a better deal and by how much
    11·1 answer
  • What's the area of the parallelogram?
    13·1 answer
  • 3
    13·1 answer
  • Need help with this question I don't understand.
    15·2 answers
  • 10th grade geometry <br> Select statements that are true about angles on diagram
    8·1 answer
  • Match equivalent expressions. Numbers and letters go together
    15·1 answer
  • Can someone please help me?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!