Answer:
Option D is correct.
Step-by-step explanation:
Given that
A ray is a defined term we have to give the reason of the above statement.
A ray is a line or a part of a line that has one endpoint which we defined and other goes on infinitely in only one direction.
One of the example is a sun's ray of light in space. Light from the sun originates and travels from the sun, and its path extends infinitely.\
Hence, we say that "A ray is a defined term because it travels forever in one direction"
Option D is correct.
6 times 30 x 6= 180 So the answer is 6
6 × 10 = 60$ per 6 pounds
14 × 8 = 112$ per 14 pounds
you'll get 20 pounds of the candy mixture and will cost 172
172/20
8.6$ per pound