1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ludmilka [50]
3 years ago
10

A rectangular driveway has an area of 880 square feet and a perimeter of 128 feet. What are the dimensions of the driveway?

Mathematics
1 answer:
mamaluj [8]3 years ago
8 0

Answer:

Dimensions are 20 X 44 feet

Step-by-step explanation:

First we need to build two equations:

For area X times Y = 880

For Perimeter 2x + 2y = 128

Now we need to solve one so we can substitute it into the other:

2x + 2y = 128 becomes

2x = 128 - 2y and then

x = 64 - y We will substitute this into the are equation

(64 - y)y = 880

64y - y^{2} = 880

-y^{2} + 64y -880 = 0

factor out the negative

-(y^{2} - 64y +880 = 0

Factor:

-(y - 20)(y - 44) = 0

y-20 = 0 and y - 44 = 0

y = 20 and y = 44

Plugging these in two both of our formulas works

20 X 44 = 880 for area

2(20) + 2 (44) = 128 for perimeter

You might be interested in
Can CD be changed to DC
vichka [17]
I would say no thats my anwser
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which shows a function that is decreasing<br>over its entire graph? Working on it now need ASAP ​
PtichkaEL [24]

One thing everyone always forgets is we don't usually see the <em>entire</em> graph.  Once out of the frame, these functions can do anything they want.

From what we can see, only the bottom right one is always decreasing.

Answer: bottom right

By the way, the top right graph (a vertical line) isn't a function.

7 0
3 years ago
A pendant is formed using a cylinder and cone. Once assembled, as shown below, the pendant is painted.
Oduvanchick [21]

336π square millimeter answer

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
The Bradys and their maid, Alice, took a trip to Hawaii for their summer vacation. The travel agent told Ike that the trip would
mario62 [17]
I maybe wrong but think it's 7 kids or 8 kids but I'm not to sure

7 0
4 years ago
A package of 4 pairs of insulated socks costs $27.96. What is the unit price of the pairs of socks?
harkovskaia [24]

Answer:

1 pair of socks cost $6.99

Step-by-step explanation:

$27.96 divided by 4 = $6.99

Hope I helped :)

Please consider Brainliest :)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the square root of 68 ? i think it is 8.24 but i am not sure .
    11·1 answer
  • Classify the following triangle. Check all that apply.
    5·1 answer
  • The Pacific Ocean covers about 46% of earth. If P represents the surface area of the Pacific Ocean and E represents the surface
    10·1 answer
  • How do i solve this <br><br> it’s geometry
    9·1 answer
  • Hi, timed text please help! ​
    9·1 answer
  • 3) Tara sold candles to raise money for new playground equipment at her school.
    7·1 answer
  • If (2x + 4) - (x + 3) = 15, then x =
    7·1 answer
  • What is the value of y if f||n<br> ?????
    5·1 answer
  • What is the slope of the line on the graph need answer ASAP please thank you I'm in k-12​
    10·1 answer
  • Shapes A and B are similar.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!