1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex
3 years ago
5

Sid and Jill hiked 4 1/8 miles in the morning and 1 1/7 miles in the afternoon.how many times as far did they hike in the mornin

g than the afternoon.
Mathematics
1 answer:
garri49 [273]3 years ago
4 0
The answer to this promblem is 4/14
You might be interested in
Plato Necessities produces camera cases. they have found that the cost, c (x), of making x camera cases is a quadratic function
Phoenix [80]
This answer has been deleted.
3 0
3 years ago
Glen received $2,250 loan from bank. After six months, he paid back $2,295 and closed the loan. Find the rate of interest
kumpel [21]

Answer: 6.824%

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.

8 0
3 years ago
A school bus travels 4.000 meters from school to a library. How many kilometers did the school bus
Blababa [14]
0.004 kilometers... so was there a typo?
5 0
3 years ago
Which is the better buy, 36 cans for $3.32, or 9 cans for $0.91 ?
valentina_108 [34]

Answer:

36 cans for $3.32

Step-by-step explanation:

36 cans = $3.32

1 can =$ 0.092

9 cans = $0.91

1 can = $0.01

0.09 and 0.1 the cheaper is 0.09 dollars so 36 cans for $3.32 is better

6 0
3 years ago
?/1 Movie Theater Admission Adult: $10 Children (under 13): $8 Matinee (before 6 P.M.): $5 Connor (age 13), his sister (age 7),
11Alexandr11 [23.1K]

Answer 10$ + 8$+5$= answer that first.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Plz help...............................
    7·2 answers
  • Find the smallest integer a > 2 such that 2/a, 3/a+1, 4/a+2, 5/a+3, 6/a+4
    10·1 answer
  • Can you pleas help me on that question please. Can you explain it too so I get how to do it for a test. Thank you :)
    5·1 answer
  • What is the standard form of the number four million, two hundred sixteen thousand, ninety
    14·2 answers
  • Joseph drives 125 miles in 2.1 hours. At the same rate, how far will he be able to travel in 6 hours?
    12·1 answer
  • Determine the equation of the circle graphed below.
    12·1 answer
  • Simplify answer should only contain positive exponents
    11·1 answer
  • Which statement about y = x2 + 7x - 30 is true?
    11·1 answer
  • Z=2(x-1) solve for x
    15·2 answers
  • In a history class, 30 students were asked about other courses that they were enrolled in: 20 said they were taking math, 22 wer
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!