1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr1967 [171]
2 years ago
7

there are 2 cherry pies. Each pie has 6 slices. The bakery gave out 8 slices. write an equation to represent how much pie was gi

ven away.
Mathematics
1 answer:
Agata [3.3K]2 years ago
4 0

Answer:

The bakery gave out 4 slices of pie.

Step-by-step explanation:

We first find out how many slices were in both cherry pies. We can do this by multiplying 2 by 6 and get 12. Because they gave out 8 slices, they gave away 4 slices. An equation for this would be (x equals how much pie was given away):

2(6)-8=x

You might be interested in
Yes or no easy math plus another math question
Fed [463]

Answer:

10 yes 18 no 17 no

Step-by-step explanation:

Hope this helps

3 0
2 years ago
Fill out the chart. I don’t understand.
devlian [24]
6
8
6
2
hope it helps i think that is answer
6 0
4 years ago
Which of the following best represents the average speed of a fast runner?
Lelechka [254]
I think it's 10 meters per second.
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
A(x-b)+bx-c=a+b, when a DOES NOT = -b ; FIND X PLEASE!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!
tangare [24]

9514 1404 393

Answer:

  x = (ab +a +b +c)/(a +b)

Step-by-step explanation:

Eliminate parentheses, subtract left terms not containing x, divide by the coefficient of x.

  a(x-b)+bx-c=a+b\\\\ax+bx-ab-c=a+b\\\\x(a+b)=ab+a+b+c\\\\\boxed{x=\dfrac{ab+a+b+c}{a+b}}

6 0
3 years ago
emma gave 2/5 of her money and an additional $9 to olivia. she gave 4/7 of her remaining money and an additional $1 to Ava. emma
alexandr1967 [171]
Yo wsp how is it going kane
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2. Solve 9 = 1 + 8x – 8. A. x = 2 B. x = 10
    7·2 answers
  • Which ratio is equivalent to 16/48? A. 3/4 B. 5/8 C. 2/3 D. 1/3
    12·2 answers
  • 3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?
    13·2 answers
  • 16) The Millers plan on retiring soon. When they were first married they purchased 1,000 shares in a mutual fund that was at tha
    12·1 answer
  • How would I do number 13?
    12·1 answer
  • The Dean family is planning a car trip to atlanta, which is 279 miles from there home, they plan on driving 62 mph, with a 45 mi
    9·1 answer
  • Sketch a graph of -9x+6y=18
    8·1 answer
  • How do I solve this system of equations? Help ASAP!<br><br> 2x+8y=6<br> -5x-20y=-15
    6·1 answer
  • Consider this Expression.​
    12·2 answers
  • About 56% of the 2,553 students are enrolled
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!