1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amm1812
3 years ago
14

How do i solve this equation for x? 6e^2x=7e^4x

Mathematics
1 answer:
AlekseyPX3 years ago
5 0
Divide by e^2x to get 6 = 7e^2x. Then take the natural log of both sides so you now have ln6 = ln7e^2x. Use laws of logs to make this ln6=2xln7e. Rearrange for x to get x=(ln6)/(2ln7e) and plug it into your calculator.
You might be interested in
The height, h, in feet, of an object thrown upward from a height of 144 feet is a function of time, t, in seconds. The height ca
maxonik [38]
That should read:

h(t)=-16t^2+128t+144

h(3)=-16*9+128*3+144

h(3)=384
4 0
3 years ago
Earth travels about 10^9 kilometers in its year-long orbit around the sun. About how far does it travel in 100 years?
VladimirAG [237]

100 = 10^2

 so 10^9 * 10^2 = 10^11 kilometers in 100 years

4 0
3 years ago
On a coordinate plane, a dashed straight line has a positive slope and goes through (negative 3, negative 7) and (0, 2). Everyth
Ad libitum [116K]

Answer:

y>3x+2

Step-by-step explanation:

1. use y2-y1/x2-x1 to find the slope (3)

2. since the y-intercept is already give as (0,2) we have the equation y=3x+2

3. finally since the left side is shaded, that would mean everything greater than that equation can equal y therefore y>3x+2

8 0
3 years ago
120/210 *60 (give the answer in hour and minutes)
Katyanochek1 [597]
120/210 = 0.57
0.57 x 60 = 34.2

34 hours and 12 minutes
8 0
3 years ago
In a recent survey, three out of every five students said they would prefer going to a water park for the class trip.
zhuklara [117]

Answer:

the answer is d

Step-by-step explanation:

Just multiply and divide

8 0
3 years ago
Other questions:
  • At a snack bar a large bag of popcorn cost $2 and a small bag cost $1. How many ways can someone spend $7 on popcorn?
    13·2 answers
  • One spool contains ​ 4 2/3 ​ yards of twine. A second spool contains 11 feet of twine.
    11·1 answer
  • 3 3/5 times (-8 1/3)
    10·1 answer
  • What is the GCF of x^2-5x amd gow do i solve it
    7·1 answer
  • Write an equation for the line that is parallel to the given line and contains the given point. y=4/3x-7; (7,2)
    10·1 answer
  • Randell's favorite brand of cookies is on sale at a price of $1.79 for a 12 ounces package. what is the cost per ounce (unit rat
    14·1 answer
  • Colton wrote a ratio comparing the number of sports video games that he owns to the number of driving video games that he owns a
    8·2 answers
  • Please help me with this
    13·2 answers
  • There are 3 boxes6y6yyy
    13·1 answer
  • I need help give real answers
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!