1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oxana [17]
4 years ago
9

Evaluate the triple integral. t 5x2 dv, where t is the solid tetrahedron with verticies (0, 0, 0), (1, 0, 0), (0, 1, 0), and (0,

0, 1)
Mathematics
1 answer:
pshichka [43]4 years ago
5 0
The face of the tetrahedron in the first octant, not coinciding with any of the planes generated by the coordinate axes, is given by the plane x+y+z=0. So the integral can be set up as

\displaystyle\iiint_{\mathcal T}5x^2\,\mathrm dV=\int_{x=0}^{x=1}\int_{y=0}^{y=1-x}\int_{z=0}^{z=1-x-y}5x^2\,\mathrm dz\,\mathrm dy\,\mathrm dx=\frac1{12}
You might be interested in
Find the median of the data in the box plot below.
Dmitry_Shevchenko [17]
Median is just the middle number. If you put all the numbers in order from least to greatest:
4,5,6,7,8,9,10
Then you can find the one in the middle. In this case it’s 7.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose f(x) = x2 and g(x)= (1/4x)2Which statement best compares the
kodGreya [7K]

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

Since the variable <em>b</em> is manipulated in f(x) = a(bx - h)² + k, we are dealing with horizontal compression and stretching. Since b < 1, that means the graph is being horizontally compressed.

5 0
3 years ago
a third of the class has pets 4 of the class have hamsters there are 27 pupils in the class five people in the class have green
Vaselesa [24]
13 pupils have pets. Green eues was irrelevant
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
The Baldwin family walked four over five of a mile in four over nine of an hour. What is their unit rate in miles per hour?
Ghella [55]
B, four-fifths over four ninths

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the cost of 14kg of flour if 4kg of them cost $28<br><br>$78<br>$88<br>$98​
Umnica [9.8K]
Unit rate:
$28 divided by 4kg = $7 per kg

$7 • 14kg = $98

It will cost $98 to buy 14kg of flour.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A total of
    6·1 answer
  • Please. help me solve. this !!!!! very hard. , explain. please
    10·1 answer
  • What would be the correct answer be for 3/100 +8/10
    10·2 answers
  • What is 0.366 in expanded notation
    11·1 answer
  • A square ceramic tile has an area of 20.25 square inches. How long is one side?
    14·2 answers
  • Can someone help me? I’ll reward brainalist + points
    6·2 answers
  • What’s the anwser for this. I’m so confused
    15·1 answer
  • C 80 km 39 km What is the length of the hypotenuse?​
    11·1 answer
  • Please help. Solving equations.
    6·1 answer
  • Which is true regarding the graphed function f(x)?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!