1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nalin [4]
3 years ago
8

What is the equation of the given graph​

Mathematics
1 answer:
Sauron [17]3 years ago
6 0

Answer:

the eq of line is y= -2/3x-7

You might be interested in
Andrew is about to leave for school. If he walks at a speed of 50 meters per minute, he will arrive 3 minutes after the bell rin
Mariana [72]

Answer:

The answer is: 13 minutes

Step-by-step explanation:

First Let us form equations with the statements in the two scenario

time=\frac{distance}{speed}

Let the time in which the bell rings be 'x'

1. If Andrew walks (50 meters/minute), he arrives 3 minutes after the bell rings. Therefore the time of arrival at this speed = (3 + x) minutes

3 + x =\frac{distance}{50}\\distance = 50(3+x) - - - - - (1)

2. If Andrew runs (80 meters/minute), he arrives 3 minutes before the bell rings. Therefore the time taken to travel the distance = (x - 3) minutes

x - 3 = \frac{distance}{80} \\distance = 80(x-3)   - - - - - (2)

In both cases, the same distance is travelled, therefore, equation (1) = equation (2)

50(3+x)=80(x-3)

150 +50x=80x-240\\

Next, collecting like terms:

150 + 240 = 80x - 50x\\390 = 30x\\30x = 390\\

dividing both sides by 3:

x =  390÷30 = 13

∴ x = 13 minutes

7 0
3 years ago
Which statement best describes the function?
aleksandrvk [35]

Answer:

A.) The function is Nonlinear

Step-by-step explanation:

a function is a bunch of ordered pairs of things (in our case the things will be numbers, but they can be otherwise), with the property that the first members of the pairs are all different from one another. A function is an equation that has only one answer for y for every x. A function assigns exactly one output to each input of a specified type. It is common to name a function either f(x) or g(x) instead of y. f(2) means that we should find the value of our function when x equals 2. Functions are used because of following reasons – a) To improve the readability of code. b) Improves the reusability of the code, same function can be used in any program rather than writing the same code from scratch. c) Debugging of the code would be easier if you use functions, as errors are easy to be traced. In mathematics and science, a nonlinear system is a system in which the change of the output is not proportional to the change of the input. Nonlinear problems are of interest to engineers, biologists, physicists, mathematicians, and many other scientists because most systems are inherently nonlinear in nature. Material nonlinearity involves the nonlinear behavior of a material based on a current deformation, deformation history, rate of deformation, temperature, pressure, and so on. Examples of nonlinear material models are large strain (visco) elasto-plasticity and hyperelasticity (rubber and plastic materials). also nonlinear. adjective. If you describe something as non-linear, you mean that it does not progress or develop smoothly from one stage to the next in a logical way. Instead, it makes sudden changes, or seems to develop in different directions at the same time.

Example: Solve the linear equation 3x+9 = 2x + 18.

Example: Solve the nonlinear equation x+2y = 1 and x = y.

7 0
2 years ago
Kelli and Karl each have a job. Kelli earns $20 an hour. She also receives a $100 weekly bonus.
Firlakuza [10]
Answer:   When they work 10 hours each, they both make $300.

kelli    y = 20x + 100
karl    y = 25x + 50

substitution:

y = 20x + 100

25x + 50 = 20x + 100
-20x  -50    -20x   -50
--------------------------------
5x = <span>50 
</span>5       5

x = 10

(Then plug into any equation)
y = 25x + 50
y = 25(10)  + 50
y = 300

When they work 10 hours each, they both make $300.


5 0
3 years ago
A stalk of corn grew 42 inches in a week. Find the unit rate in inches per day
kozerog [31]
To find the unit rate, we need to set the number of days to 1. Therefore, we will divide by 7. We also have to divide 42 by 7 to make sure the equation stays proportional. Using this knowledge, we can see that if the corn grew 42 inches in 7 days, it grows 6 inches per day.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Slove the evolution 10-i=3​
worty [1.4K]

Answer:

ans 7

Step-by-step explanation:

given

10_i=3

10_i_3=0

7=i

i=7

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A shirt company has 3 designs each of which can be made with short or long sleeves . There are 7 color patterns available. How m
    8·1 answer
  • Pls tell me the correct answer and how you got it step by step
    8·2 answers
  • Help im dying because i cant get this one its write the equation in verbal form <br>x-25=3
    15·2 answers
  • Let z= -5 sqrt 3/2 + 5/2i and w=1 + sqrt 3i
    7·1 answer
  • Find the domain of h(x)= 1/ 3x^2-15x
    9·2 answers
  • Mariana has 5 tangerines and decides to give it to the students in her classroom, but since there are 29 students in her classro
    9·2 answers
  • Indira finds that on a typical day, 4 out of every 5 students at her school eat a
    11·1 answer
  • If 1/30 of all rabbits in a country are in one state and 2/7 of rabbits are in a different state, what total fractional part of
    6·1 answer
  • If the slope of a line and a point on the line are​ known, the equation of the line can be found using the​ slope-intercept form
    13·1 answer
  • PLS HELP PLS I DONT FEEL LIKE DOING IT BRAIN IF CORRECT DUE RIGHT NOW
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!