1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
almond37 [142]
3 years ago
11

April jumps rope 1/3 hours each day how many minutes does April jump in a week?

Mathematics
2 answers:
timofeeve [1]3 years ago
5 0

Answer:

140 minutes

Step-by-step explanation:

60/3 is 20.

20*7 is 140 minutes.

Damm [24]3 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

Hello there! First calculate 1/3 of an hour:

60*1/3=20

Then multiply that by 7:

20*7=140 minutes a week

:)

You might be interested in
Can someone please help me with the last 3
mash [69]

Answer:

its pretty complicated

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What cannot be rational??
julia-pushkina [17]

Answer:

the 4th one

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
PLEASE EXPLAIN!!!
andrew11 [14]
<span>The easiest thing to do is convert all the measurements to yards...
 18ft = 6 yards
 6 inch = 1/6 yard     ( 6 inches = 1/2 ft.... so 1/6 yard)
  so the volume is V = 6 x 6 x 1/6
 Then all you do is calculate the cost. I hope this helps you out</span>
8 0
3 years ago
In his last game the Rams” quarterback threw 18
Marrrta [24]

the answer is 15 complete passes

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The sum of twice a number and 18 is 5 less than three times the number, Write the
topjm [15]

Step-by-step explanation:

Let x represent the number.

We have 2x + 18 = 3x - 5, therefore x = 23.

The number is 23.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • HELPPPP. what is the area of the trapezoid?
    9·2 answers
  • Your English teacher has decided to randomly assign poems for the class to read. The syllabus includes 2 poems by Shakespeare, 3
    7·1 answer
  • 35+-20+-5 What is the answer?? Worth 10pts...
    15·1 answer
  • Please answer this question please please please
    9·2 answers
  • Tanisha spends $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?
    10·1 answer
  • Find the slope of the line containing the given pair of points. If the slope is undefined state this. (-5,9) and (2,3) can someo
    14·2 answers
  • Anna is following this recipe to make biscuits.
    9·1 answer
  • Ever bought 6 pounds and 7 ounces of pomegranates 5 pounds of melon and 15 ounces of lemon what is the combined weight of the fr
    7·1 answer
  • Help me solve this problem please
    5·1 answer
  • To make 3 litres of pale purple paint you mix:
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!