1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yKpoI14uk [10]
3 years ago
7

Evaluate ln 7 A.) 0.51 B.) 1.95 C.) 0.85 D.) 1.61

Mathematics
1 answer:
Semmy [17]3 years ago
8 0
We may log in directly in our scientific calculator the given value ln 7 and get an answer of 1.9459. On the other hand, we can rewrite the expression as,
                             log to the base e or 7 = x
which can be written as,
                               e^x = 7
The value of x from this is still equal to 1.9459. 
You might be interested in
What is the value of x in the equation 4/3/10
Monica [59]
The value of X in the equation is -3
6 0
3 years ago
PLEASE HELP, MARKING BRAINLIEST !!!<br><br> What is the surface area of the prism ?
djverab [1.8K]

Answer: 1726

Step-by-step explanation:

A=2(wl+hl+hw)

A=

2

w

l

h

l

h

w

=

2

6.5

29

19

29

19

6.5

=

1726

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the number C(10,6)
EastWind [94]

Answer:

210.

Step-by-step explanation:

Combination formula is

nCr = \frac{n!}{r!(n-r)!}

Then, we have that n = 10 and r=6:

C(10,6) = \frac{10!}{6!(10-6)!}

C(10,6) = \frac{10!}{6!4!}

To simplify calculus, we are going to use that n! = (n-1)!n = (n-2)!(n-1)n and so on.

C(10,6) = \frac{6!*7*8*9*10}{6!4!}

C(10,6) = \frac{7*8*9*10}{4!}

C(10,6) = \frac{5040}{4*3*2*1}

C(10,6) = \frac{5040}{24}

C(10,6) = 210.

5 0
2 years ago
You bought 0.40 lb of spinach for $2.38. how much did the spinach cost per pound?δz
coldgirl [10]
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
6 0
2 years ago
How many calories u will burn in 1 minute while biking
IrinaK [193]

Answer: 255 calories hope this helps :)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Cant seem to find the rule?
    7·2 answers
  • What value of a makes the equation true?
    7·1 answer
  • Emily was more likely to attend school then miss class Which could be the probability that she missed class tomorrow
    14·1 answer
  • Find the area of the shaded region. The graph to the right depicts IQ scores of adults, and those scores are normally distribute
    5·1 answer
  • Help whats the absolute value
    6·1 answer
  • PLZ HELP ME ITS DUE RIGHT NOW
    10·1 answer
  • Heleoeoeoeoeooeoeoeeoeoeoeoe
    15·1 answer
  • » Jonah rides the train and the ferry to visit his uncle. The train ticket costs $45. The train ticket costs 5 times as much as
    10·2 answers
  • What is the answer I need help!
    7·2 answers
  • The points (4, 5), (−1, 7), (−2,−2), and (6.5,−10.5) reflected in the x-axis followed by the y-axis are (−4,−5), (1,−7), (2, 2),
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!