1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SIZIF [17.4K]
3 years ago
7

Can i get the answer to a city has a population of 743, 182 people what is the value of the digit 3

Mathematics
1 answer:
zimovet [89]3 years ago
4 0
100 is the value of diget 3
You might be interested in
For a field trip, the school bought 47 sandwiches for $4.60 each and 39 bags of chips for $1.25 each. How much did the school sp
NNADVOKAT [17]

Answer:  \$264.95

Step-by-step explanation:

You know that 1 sandwich costs $4.60 and the school bought 47 sandwiches.

Therefore, in order to calculate the total cost of 47 sandwiches, you need  to multiply this number of sandwiches bought by the schoole, by the cost of 1 sandwich. Then:

sandwiches=(47)(\$4.60)\\\\sandwiches=\$216.2

You know that 1 bag of chip costs $1.25 and the school bought  39 bags of chips.

So, in order to calculate the total cost of  39 bags of chips, you must  multiply the total number of them bought by the school, by the cost of 1 bag of chips.

Then:

bag\ of\ chips=(39)(\$1.25)\\\\bag\ of\ chips=\$48.75

Therefore, the total amount school spent was:

Total\ spent=\$216.2+\$48.75\\\\Total\ spent=\$264.95

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
4. A boat shop rents its boats for $20 per hour and charges a flat fee of
ruslelena [56]

Answer:

4 hours

Step-by-step explanation:

Let x = # of hours

22x + 10 = 98

       -10     -10

____________

    22x = 88

           22

x = 4

8 0
2 years ago
What is the square inches?
otez555 [7]

Answer:

<em><u>given </u></em><em><u>:</u></em><em><u>-</u></em>

<em><u>for </u></em><em><u>rectangular</u></em><em><u> </u></em><em><u>part:</u></em><em><u> length</u></em><em><u>=</u></em><em><u>1</u></em><em><u>2</u></em><em><u>i</u></em><em><u>n</u></em><em><u>,</u></em><em><u> breadth</u></em><em><u>=</u></em><em><u>8</u></em><em><u>i</u></em><em><u>n</u></em>

<em><u>for</u></em><em><u> </u></em><em><u>triangular</u></em><em><u> </u></em><em><u>part:</u></em><em><u>base=</u></em><em><u>8</u></em><em><u>i</u></em><em><u>n</u></em><em><u>,</u></em><em><u> </u></em><em><u>height=</u></em><em><u>3</u></em><em><u>i</u></em><em><u>n</u></em>

<em><u>area of the given fig:</u></em>

<em><u>area of the given fig:area of 2 triangles +area of rectangle </u></em>

<em><u>→2( \frac{1}{2}  \times b \times h) + l \times b \\ →2( \frac{1}{2}  \times 8 \times 3) + 12 \times 8 \\ →24 + 96 \\ → {120in}^{2}</u></em>

<h2><em><u>hope</u></em><em><u> it</u></em><em><u> helps</u></em><em><u> </u></em><em><u>you</u></em><em><u><</u></em><em><u>3</u></em></h2>

<h3 />

5 0
1 year ago
31 gallons of gas cost $82.15. What is the unit rate for 1 gallon of gas ?
alexgriva [62]
Divide total price by gallons:

82.15 / 31 = 2.65 for 1 gallon
7 0
3 years ago
Jeremy earns $234 for 36 hours of work. Miguel earns $288 for 40 hours of work . Are the pay rates of these two people proportio
dem82 [27]
The pay rates of these two people are not proportional because if you divide 234 by 36 and 288 by 40, it is shown that Miguel earns $7.20 every hour and Jeremy earns $6.50 per hour. Thus, the pay rates of these two people are not proportional.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • The initial temperature of a cup of tea is 200ºF. The surrounding temperature is 70ºF, and the value of the constant k is 0.6.
    9·1 answer
  • Find the inverse of the function x2 + y2 = 4 and the domain of the inverse for 0 ≤ x ≤ 2.
    14·1 answer
  • 2x -3 =6<br><br> Value of x<br><br> Help_
    11·2 answers
  • How do you figure out what is 1/4 of 10.
    9·2 answers
  • Adam has the scatterplot shown for his data set, where snowfall is measured in inches, and he is trying to describe the line of
    15·1 answer
  • Evaluate The Following Expression When X= -5 <br> -4+3-(2x+5)²
    15·1 answer
  • Find the x-intercept of the graph of each equation.<br><br> a. 3x+2y=7<br> b. 2x+3y=7
    6·2 answers
  • X+40/100*x=60 What is x?
    8·1 answer
  • Kiesha can install a fence in 3 days. Robert can install the same fence in 8 days. How long, in days,
    12·1 answer
  • What is 1/3 (5x+1)= -2
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!