Answer:
Step-by-step explanation:
Let
p ----> the price of a watermelon in dollars
w ---> the weight of a watermelon in pounds
In this problem we have a proportional relationship
Remember that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
In a proportional relationship the constant of proportionality k is equal to the slope m of the line and the line passes through the origin
In this problem
The value of the constant of proportionality k is the same that the unit rate
Find out the unit rate
Divide the total cost by the total weight

substitute in the equation
-3/5 they have opposite slopes so they would never touch but are parallel.
Answer:
a) growth
b) $500
c) 6% = 0.06
d) 
e) $595.51
Step-by-step explanation:
<u />
<u>Part (a)</u>
Exponential GROWTH, since interest is applied to the account each year.
<u>Part (b)</u>
Initial amount = $500
<u>Part (c)</u>
Growth factor = 6% = 0.06 (in decimal form)
<u>Part (d)</u>
General form of exponential growth function:

where:
- a = initial amount
- r = rate of growth (in decimal form)
- x = time (in years)
Given:


<u>Part (e)</u>
when x = 3

Answer:
you will 180 pints of the 100% juice and 540 pints of the 40% juice
Step-by-step explanation:
in order to get a 55% mixture you must combine 1 100% and 3 40%
100 + 120 = 220 then divide by 4 and you get 55% juice
now you must use 180 100% juice and 540 40 % juice to make 180 pints
you need this because the ratio is 3 40% to every 1 100%
Hope this helps you out.... 85x + 26y <span>
</span>