1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tamiku [17]
3 years ago
9

Please anwer what is X and give the explantion,how did you get the answer.ASAP

Mathematics
2 answers:
Katena32 [7]3 years ago
8 0
Nfjdjdbdndndnd fbdiwndixkansixjendidnend
grigory [225]3 years ago
7 0

We can solve x through simple algebra.

x + 5 = 2

x = 2 - 5

x = -3

x - 10 = 22

x = 22 + 10

x = 12

x - 27 = 8 + 10

x - 27 = 18

x = 18 + 27

x = 45

-11 + x + (-48) = 25

-11 + (-48) + x = 25

-59 + x = 25

x = 25 + 59

x = 84

x - (-16) = 12 + 13

x + 16 = 25

x = 25 - 16

x = 9

Tip: As you can see, the number sign changes as they shift from left to right (ex. -59 to +59).

You might be interested in
Please help! Twenty students are arranged randomly in a row for a class picture. Paul wants to stand next to Phyllis. Find the p
artcher [175]

Answer:

A classroom is arranged with 8 seats in the front row, 10 seats in the middle row, and 12 seats in the back row. The teacher randomly assigns seats to students as they enter the classroom.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Which formula represents this sequence 2,8,14...?
Vikentia [17]

Answer:

a_{n} = 6n - 4

Step-by-step explanation:

There is a common difference between consecutive terms in the sequence, that is

8 - 2 = 14 - 8 = 6

This indicates the sequence is arithmetic with n th term

a_{n} = a₁ + (n - 1)d

where a₁ is the first term and d the common difference

Here a₁ = 2 and d = 6 , thus

a_{n} = 2 + 6(n - 1) = 2 + 6n - 6 = 6n - 4

Thus the formula representing the sequence is

a_{n} = 6n - 4

5 0
3 years ago
5 tons of rocks cost $8,200.00. What is the price per pound?<br><br>2000 ibs =1 ton
natima [27]
Since 2000 lbs = 1 ton then 5 tons = 10,000 lbs. Then tak $8,200 ÷ 10,000 lb= $.82 per pound
8 0
3 years ago
Is 6 hours for $4.80 the same rate as 10 hours for $8?
Nastasia [14]

Answer:

yes it is the same

Step-by-step explanation:

4.80/6=0.8

8/10=0.8

Mark me brainliest please

8 0
3 years ago
Figure out the combination.
fgiga [73]
The combo is 4592 I think
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Simplify the expression Write your answer as a power.
    14·1 answer
  • Monica has already run 10 miles on her own, and she expects to run 6 miles during each track practice. How many track practices
    12·1 answer
  • What is the product written in scientific notation? 6.5x10^-7 4x10^-4
    9·1 answer
  • calculate correct to three significant figures length of Arc with subtend an angle of 70 degrees at the centre of circle of radi
    7·1 answer
  • Please do both! <br> Will mark brainliest
    7·1 answer
  • Which of the following graphs shows a pair of lines that represent the equations with a solution (−2, 5)?
    5·1 answer
  • What number does 4 and 8 share in adding mixed numbers unlike denominators
    10·2 answers
  • I need a little help with this..
    7·1 answer
  • Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs
    6·1 answer
  • Someone help me solve this please ASAP
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!