Answer:
x = -10
Step-by-step explanation:
move all the constants (numbers without variables) to one side to get
-4x = 42 - 2
-4x = 40
multiply by -1
4x = -40
divide by 4
x = -10
If brady has 16 oz he has 1 pint. Jazmine has 3 pints therefore she has 48 oz.
DGFH is a rhombus where E is the midpoint of the lines GE and GF
please look at the image
<h3>
Answer: B) $1.75</h3>
===================================================
Explanation:
To get the unit cost, we divide the total cost over the number of pounds.
We can do this for any row
- row one: ($17.50)/(10) = $1.75
- row two: ($35.00)/(20) = $1.75
- row three: ($52.50)/(30) = $1.75
- row four: ($70.00)/(40) = $1.75
You don't need to show all four row calculations. You can simply pick one row.
This tells us that each pound costs $1.75
Put another way: the price is $1.75 per pound
Answer:
True
Step-by-step explanation:
Even though we cannot see the parallelogram, we can assume the dimensions of the original parallelogram is height= 3 and base= 6.
If we double the dimensions, we get:
height=6 band base=12.
The area of the original parallelogram is 18 square units.
The area of the enlarged parallelogram is 6×12= 72 square units.
Now,

Hence, the area of the larger parallelogram is 4 times more than the original.