Answer:
are you doing dilation 8th grade math?
Answer:
the answer is 4.857142857.
Answer:
50 cents/3 ounces = 16.67 cents/ounce
Step-by-step explanation:
maybe
Answer:
$1632
Step-by-step explanation:
Given data
Principal= $1200
Rate= 12%
Time= 3 years
The simple interest expression is given as
A= P(1+rt)
substitute
A=1200(1+0.12*3)
A=1200(1+0.36)
A=1200*1.36
A=$1632
Hence the amount is $1632