Answer:
$4.25
Step-by-step explanation:
11+22+54+14=112
$220+$256= 476
476÷112=$4.25
Answer: false
Step-by-step explanation:
Answer:
C. The height of each bar represents the category's frequency or relative frequency
Step-by-step explanation:
Answer:
500g Jelly beans $9.90
Step-by-step explanation:
To know the values.
Let's know how much a gram will cost in each case
300g Jelly beans $5.80
1g = 5.8/300
1 g = 0.01933
500g Jelly beans $9.90
1g = 9.9/500
1g =0.0198
It's obvious that the second one has more value placed on it as it cost more per gram
C: 7/8
Explanation: Since we want a number that makes 4p less than 4, we need to find a number for p that is less than 1. By looking at each fraction, only 7/8 will render it less than 4