There are 1,760 yards in a mile.
Multiply 1,760 by 2 = 3,520
Add 50 to 3,520 = 3,570
Stephanie's trip was 3,570 yards long.
Answer:
-64
Step-by-step explanation:
B the green box , because umm i don’t see a picture i’m going off of my mind because i did that before i’m pretty sure .
Rate is a ratio of different units ( a quantity times a quantity), such as miles per hour.
Unit rate is a rate with a denominator of 1.
To find unit rate, divide the total cost by the quantity:
0.89 / 16 = 0.0556 per ounce.
Identity property is the property is addition show in the equation above