Just write down the question dum dum
Answer:
just doubling the numerator just like ,1/9, 2/9 keep going
Step-by-step explanation:
Answer:
you work out the exponents before you divide,
Step-by-step explanation:
The cost of one kilogram of cinnamon red hots is $4.00 and cost of one kilogram of gummy bears is $9.00
Step-by-step explanation:
Let,
Cost of one kilogram of cinnamon red hots = x
Cost of one kilogram of gummy bears = y
According to given statement;
3x+y=21 Eqn 1
3x+3y=39 Eqn 2
Subtracting Eqn 1 from Eqn 2
![(3x+3y)-(3x+y)=39-21\\3x+3y-3x-y=18\\2y=18](https://tex.z-dn.net/?f=%283x%2B3y%29-%283x%2By%29%3D39-21%5C%5C3x%2B3y-3x-y%3D18%5C%5C2y%3D18)
Dividing both sides by 2
![\frac{2y}{2}=\frac{18}{2}\\y=9](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B2y%7D%7B2%7D%3D%5Cfrac%7B18%7D%7B2%7D%5C%5Cy%3D9)
Putting y=9 in Eqn 1
![3x+9=21\\3x=21-9\\3x=12](https://tex.z-dn.net/?f=3x%2B9%3D21%5C%5C3x%3D21-9%5C%5C3x%3D12)
Dividing both sides by 3
![\frac{3x}{3}=\frac{12}{3}\\x=4](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B3x%7D%7B3%7D%3D%5Cfrac%7B12%7D%7B3%7D%5C%5Cx%3D4)
The cost of one kilogram of cinnamon red hots is $4.00 and cost of one kilogram of gummy bears is $9.00
Keywords: linear equation, elimination method
Learn more about elimination method at:
#LearnwithBrainly