1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
algol13
3 years ago
6

Zachary bought 8 hot dogs at the fair. He paid a total cost of $12.00 for the food. Find the unit cost of one hot dog.

Mathematics
2 answers:
Papessa [141]3 years ago
4 0

Answer:

1.50$

Step-by-step explanation:

you must divide the total amount of money by the amount of hotdogs bought

masya89 [10]3 years ago
3 0

Answer:.66

Step-by-step explanation:

You divide 8 and 12

You might be interested in
Here is the image I need help with
Mama L [17]

Answer:

All I know for a fact is that number 10 is C

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Factor the quadratic trinomial x^2-7x+12
tatuchka [14]

Answer:

(x-4)(x-3) hope this helps

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Converting 7/8 to a decimal.
Elza [17]
Ok, so if you want to convert 7/8 into a decimal, you just simply divide 7 into 8.  Well that should be 0.875 because 7 ÷ 8 = 0.875 Hope that helped!!!  :)
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
HEY GUYS THIS IS MY FINAL MATH ASSIGNMENT OF THE YEAR... PLS JUST HELP ME FIND THE DOMAIN AND RANGE THANK YOU
Gnom [1K]

Answer:

domain: all real numbers (-∞,∞)

range: y ≤ 64

Step-by-step explanation:

since the domain is arn,

and range is the coordinates

coordniate (top or bottom-most point)

downward facing so the top

(2, 64)

since it is downward facing we use ≤ instead of ≥

y value is 64 (just as x is 2)

your answer is y ≤ 64

hope this helps:)

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Elena went to a store where you can scoop your own popcorn and buy as much as you want. She bought 10 ounces of spicy popcorn fo
kramer

Answer:

1 ounce costs 0.25$

Step-by-step explanation:

I have no idea what the question is as there is no question but that's the answer for what I think you wanted to know

6 0
2 years ago
Other questions:
  • 2.6 more than the quotient of h and 3 is w
    12·2 answers
  • The perimeter of a stage is 116 feet. It is 17 feet wide. How long is it?
    10·1 answer
  • What is the volume of the rectangular prism?
    5·1 answer
  • Which statement is true
    15·2 answers
  • Are congruent triangles also similar?
    10·2 answers
  • What is the answer for , 5ײ + 1 + × + 3ײ​
    7·2 answers
  • Learning Task 1: Solve for n. Write your answer in your notebook.
    15·2 answers
  • The figure is the net for a rectangular prism. What is the surface area of the rectangular prism represented by the net? Enter y
    14·2 answers
  • Find the measures of other angles for the rhombus below​
    11·1 answer
  • C. If one cubic foot contains about 7.5 gallons, how many gallons of water are in the pool? (3 points) I Water: gallons 3. A rec
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!