1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
matrenka [14]
3 years ago
5

A group of friends go to a local fair. Jason spends $3.75. My has spent three times as much as Jason. Tia spend $5.25 more than

Maya how much money how much does Tia spend.
Mathematics
1 answer:
lisov135 [29]3 years ago
4 0

Answer:

$16.50

Step-by-step explanation:

If Jason spends $3.75 and Maya spends three times that amount, Maya spends 3.75(3) or $11.25. If Tia spends $5.25 more than Maya, Tia spends 11.25 + 5.25 or $16.50.

You might be interested in
Which statement regarding triangle EFG are true? Select three options
ale4655 [162]

Answer:

It is the first three options. A,B,C or 1,2,3

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST1!! | Help pls cries (pls tell me how u got the answer too)
lakkis [162]

2 angles opposite from each other are vertical angles.

Vertical angles are equal to each other.

Since Y is opposite the given angle of 163 degrees, Y = 163.


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie?
masha68 [24]
Each cookie will cost 40 cents
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLS SOLVE ASAP!!!<br> What type of triangle is this?<br> A. acute<br> B.obtuse
il63 [147K]
This is an acute triangle
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
7 1/2- 3 7/10 or Seven and a half subtract three and seven tenths.
Korolek [52]

Answer:

3.8 is the answer to your problem. Happy Holidays!

6 0
2 years ago
Other questions:
  • City park is a right triangle with a base of 40 yards and a height of 25 yards on a map the park has a base of 40 inches and a h
    9·1 answer
  • The points scored by a basketball team in its last 6 gamesare shown. Use these data for 7 and 8.Points Scored73 77 85 84 37 1157
    12·1 answer
  • The volume of the cube below is ß cm.
    13·1 answer
  • Buddy the elf and Jovie are planning to start running together for a few days per week. In order to estimate how far they could
    6·1 answer
  • F(x )= ?
    15·1 answer
  • A small publishing company is planning to publish a new book. The production costs include one time fixed costs and variable cos
    13·1 answer
  • What does X equal in this problem
    7·2 answers
  • 6 less than the product of 3 and a number
    6·1 answer
  • Im very bored. bbbbbbbbbbbbbbbbbbb
    10·2 answers
  • What is the slope between the points (-2,7) and (2,1)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!