1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kompoz [17]
2 years ago
9

At a garden center grass seeds sell for $8 per pound. Kalil spent $10 on grass seed. What amount of seed did he buy

Mathematics
1 answer:
Brut [27]2 years ago
7 0
Kalil bought 1 pound and 1/4. ( 1 1/4)  It means: 1 pound and a quarter pound.
You might be interested in
Identify how the graph is shifted from that of the parent function.
Semenov [28]

Answer:

4 units left

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of the solutions of (12x - 4) = 8 is__
Natalija [7]

Answer:

Solution,

12x-4=8

or,12x=8+4

or,12x=12

or,x=12/12

therefore,x=1

hope it helped you

5 0
3 years ago
Monic and Rachel purchased a tv for $378. Monica paid $36 less then Rachel. How many did each person pay for the tv? Solve using
topjm [15]

Answer:

Monica paid $171 while Rachel paid $207

Step-by-step explanation:

We are told that Monic and Rachel purchased a tv for $378.

Let the amount spent by Monica be X and the amount spent by Rachel be Y.

Thus;

x + y = 378 - - - - (eq 1)

We are told that Monica paid $36 less then Rachel. Thus;

y = x + 36

Or y - x = 36 - - - (eq 2)

Add eq 1 & eq 2 together to give;

2y = 378 + 36

2y = 414

y = 414/2

y = $207

Put 207 for x in eq 1 to get;

x + 207 = 378

x = 378 - 207

x = $171

Thus;

Monica paid $171 while Rachel paid $207

8 0
2 years ago
Please help ASAP!!!
PolarNik [594]
Use the formula 42600 ÷ (6.9 ÷<span> 100) to calculate this !

</span>42,600 ÷ (6.9 ÷ 100) = <span>617391.304348. Round this to 617391 since you can't sell a percentage of a book.
</span>
To check this, calculate 6.9 percent of 617391.304348. 0.069 · 617391.304348 = 42,600.
6 0
3 years ago
Pens cost $2.70.<br><br> What is the cost per pen?
muminat

Answer:

1.70$

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 6) mcPOF x + 42, mCPOR - 87°,<br>and mzFOR r + 65. Find x.
    8·1 answer
  • Trig With Picture ASAP
    15·2 answers
  • HELP PLEASE!
    15·2 answers
  • What is the slope intercept form of 12x-5y=-44
    11·1 answer
  • A company manufactures and sells x television sets per month. The monthly cost and​ price-demand equations are ​C(x) = 73,000 +
    10·1 answer
  • Are DEF and RPQ Congruent?
    5·1 answer
  • A) m + n<br> B) 0<br> C) m - 1<br> D) -(m+n)
    9·1 answer
  • 228 ÷ 2? Help PLEASE ITS MY HOMEWORK
    8·2 answers
  • Can I have help with the question
    9·1 answer
  • In a group of 36 students, 6 study both Art and Biology.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!