What equation?
??? I can’t see any equation
Answer:
1.65
Step-by-step explanation:
100 pounds of the mixture = 1.36 * 100 = 136 dollars.
She uses 20 pounds of jelly beans that cost
20 * .20 = 4.00
136 - 4 = 132 dollars left for 80 pounds of sugar candies.
80 pounds = 132 pounds of sugar candies.
1 pound = x
80/1 = 132 / x Cross multiply
80x = 132
x = 132 / 80
x = 1.65 / per pound
Replace x with 5 so
6 (5) -2
30-2
28
The square root of 144x^2 = 12 x
and square root of + 81 = 9 or -9
if this polynomial were a perfect square then its factors would be
(12x - 9)(12x - 9)
but its not a perfect squre because (12x - 9)(12x - 9) = 144x^2 - 216x + 81.