1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zloy xaker [14]
3 years ago
13

What is the gcf of 3x^2 and 7y

Mathematics
1 answer:
Svetach [21]3 years ago
7 0
Answer :
<span>Unless we have a relationship defined between x and y there is no common factor apart from 1.
</span>
hope it helps 
~Reema
You might be interested in
Which statement about the equation y = 5x – 8 is correct?
lbvjy [14]

9514 1404 393

Answer:

  A. The equation represents a linear function because the equation is in the form y = mx + b

Step-by-step explanation:

A linear function does not have to be in the form y = mx + b, but if a function is in that form, it is a linear function.

  choice A is appropriate

__

A function may have two variables, x and y, and not be a linear function. For example, y = x² is not a linear function. The fact that it has two variables is not what makes it linear.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer this 2(3^2 + 4^2) = ?
Vikentia [17]

Answer:

50

Step-by-step explanation:

2(3^2+4^2)=

3^2/(3x3) = 9

4^2/(4x4) = 16

9+16=25        

so.... rewritten it is

2(25)= or 2 x 25= 50

6 0
3 years ago
Shelby made 5 quarts of juice for a picnic .She said that she made1 1/4 of juice/Explain Shelby's mistake
Svetach [21]
<span>1 gallon= 4 quarts 

She made 5 quarts of juice, that means that she has 1 gallon (4 quarts) and one quart left over!
which can be written as 1 1/4!
</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the diagram of the parallelogram to find the length of side PL and the measure of angle R.
Oxana [17]
The explanation is in a file the other Pearson put
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
4 sweets cost 28 p altogether how much do 7 sweets cost?
leonid [27]
4 sweets cost 28p altogether

28÷4=7p for each sweet

If each sweet costs 7p, then 7 sweets would be multiplied by 7

7×7p=49p

7 sweets cost 49p


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please please help me !! Will give BRAINLIEST!! What is the quadratic regression equation that fits these data?
    15·2 answers
  • To purchase $12,900 worth of machinery for her business, Melissa made a down payment of $2100 and took out a business loan for t
    14·1 answer
  • Roopesh has $24 dollars to spend on a birthday gift. The store where he is shopping has a sale offering $5 off the regular price
    12·1 answer
  • Vina has $4.70 in quarters, dimes and nickels in her purse. She has eight more dimes than quarters and six more nickels than qua
    5·1 answer
  • Which is a better buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for $12.95?
    11·1 answer
  • 4. Is the graph an example of direct variation? If so, what is the constant of variation?
    14·1 answer
  • Start a conversation/argument in the comments
    12·2 answers
  • Isaac is playing a dart game at the school carnival. The dartboard is shown. How much greater is the probability of Isaac hittin
    12·1 answer
  • Please answer This Just Try Don't skip​
    15·2 answers
  • List all the factors of 66 from least to greatest.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!