1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katyanochek1 [597]
3 years ago
8

Which of the lines does not intersect the line y=-2x+3?

Mathematics
1 answer:
gogolik [260]3 years ago
6 0
Lines that do not cross each other are parallel. Therefore they must have the same gradient. The gradient of the line is -2, so the answer is the only other line that has a gradient of -2.
You might be interested in
What is the solution to the system of equations?
Trava [24]

Call the two equations above A and B, in order to not confuse them.

A: -2x + 6y = -38

B: 3x - 4y = 32

For this system we have opposites in x and y, so Elimination (or Linear Combination) works best. Either variable works, so let's work with x first and multiply A by 3 and B by 2. This is done so we get opposites in A and B then when added together give zero.

-2x + 6y = -38 ------> multiply by 3 ----> -6x + 18y = -114

3x - 4y = 32 ------> multiply by 2 -----> 6x - 8y = 64

Now we add the new equations. The -6x and 6x are opposites and go away. We are left with

10y = -50. We divide both sides by 10 and get that y = -5.

Now we take y = -5 and put it into an original equation. Let's use A.

-2x + 6y = -38 the original equation A

-2x + 6(-5) = -38 we found y = -5

-2x + (-30) = -38 evaluating and multiplying

-2x - 30 = -38 apply the parentheses

-2x = -8 add 30 to both sides

x = 4 divide on both sides by -2


Thus x = 4 and y = -5, or (4, -5) is the solution.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Alex paid $4.40 for 2.5 pounds of walnuts . What is the cost of one pound of walnut
igomit [66]

Answer:

Therefore, the price would be 1.76 per pound of the walnut.

Step-by-step explanation:

To calculate the price per pound of the walnut, we just have to divide that price that Ava paid for the given amount of walnuts. We calculate as follows:

Price per pound = 4.40 / 2.50 pounds of walnuts

Price per found = 1.76 / pound of walnut


Hope this helps!

8 0
2 years ago
Please help help help meee
Allisa [31]

Answer:

Kaylaa   do you use  desmos graphing calculator?  it's an online graphsing tool and would make this very easy for you. Maybe you are not allowed to use a calculator?

Step-by-step explanation:

with out  a calculator it's a long math process,  1st because each of the equations are equal to  Y,  we can set each of them equal to each other. like this

\sqrt{x-8} + 3  =  - (x-5)^{2} + 18

\sqrt{x-8}     =  - (x-5)^{2}  +18 -3

\sqrt{x-8}   =    - (x-5)^{2}  + 15

\sqrt{x-8}   = -[ (x-5)*(x-5) ] + 15

\sqrt{x-8}  = -[ x^{2} - 10x + 25] +15

\sqrt{x-8}  = -x^{2} + 10x -25 +15

 \sqrt{x-8} = -x^{2} + 10x -10

-  \sqrt{x-8}  = x^{2} - 10x +10

(-  \sqrt{x-8})^2  = (  x^{2}- 10x +10)^2

this turns into a 4 order polynomial.   I used a solver to find x

x = 8.75884....  approx

so the question asks what is the point at the nearest 1000th,  which is 8.759  

then they ask what is the point at the nearest 100th, which is  

8.76

I'm attaching the graph, if it helps  :P

8 0
2 years ago
The record high January temperature in Austin, Texas, is 90 degrees Fahrenheit. The record low January temperature is -2 degrees
nexus9112 [7]

92 degrees because 90-(-2)= 90+2 because the negatives cancel out so you would get 92
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help ASAP I only have 30 more mins!!
atroni [7]

Answer:

x = 2

Step-by-step explanation:

if the line passes through the x axis it means  we should use the of x

if it passes through y we should use value of y

in this question perpendicular means at a 90 degree angle

the coordinates is 2,6

so x must be 2

5 0
3 years ago
Other questions:
  • (20) Friday
    12·2 answers
  • Explain why there must be at least two lines on any given plane.
    5·2 answers
  • The area of a rectangle is 42 square inches
    15·1 answer
  • A 45-pound bag of rice is going to be split between 5 families. How much rice will each family receive?​
    10·2 answers
  • The length of a rectangular garden is 20 feet and the width is 15 feet. What is the ratio of length to width?
    15·1 answer
  • What is the answer to 3n+16=7n
    11·2 answers
  • What is the equation of the line?
    13·1 answer
  • What is the slope of the following equation?<br><br> y = -5x -2
    13·1 answer
  • Answer this please ...............
    7·1 answer
  • Which inequality written in vertex form represents the graphed region?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!