1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
murzikaleks [220]
2 years ago
14

Ed plants trees in city parks. He used 1\10 of a bag of fertilizer around the base of a newly planted tree. How many trees can E

d fertilize with 40 bags of fertilizer
Mathematics
1 answer:
valina [46]2 years ago
4 0
To determine this you could think of it in a couple ways.

1. If it takes 1/10 of a bag of fertilizer to put around 1 tree, he can fertilize 10 trees with 1 bag because there are 10 groups of 1/10 in a bag. Take 10 x 40 because there are 40 bags and get 400 trees to be fertilized.

2. You can divide 40 by 1/10 as the other strategy.
This is the same as 40 x 10/1.

Also equaling 400 trees that can be fertilized.
You might be interested in
If I pay $10.50 for 3 lbs. of peanuts, what is the unit rate?
Nadusha1986 [10]

Answer:

the answer is 3.5 tell me if you got it right

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 12/7 please help and i will be very happy
Anvisha [2.4K]

Answer:

12/7 is a improper fraction

Step-by-step explanation:

as a decimal it is 1.71428571429 and as a mixed number it is 1 5/7

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which calculation IS equivalent to 12 x (24 + 17)?
Nitella [24]

The answer is d 41 X 12= 492

Step-by-step explanation:

12 (12 + 17)

12(41)

= 492

5 0
2 years ago
Question 8
yanalaym [24]
Answer: use google dot com
7 0
2 years ago
Determine if true:<br> 24+24-8x2=80
Savatey [412]
Answer:true

Explanation:
24+24=48
48-8=40
40x2=80
80=80!

So it is true.
5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is a quotient ??? I do not understand
    9·2 answers
  • Help me find N and get this right​
    9·1 answer
  • What is -14 w -21 and factoring expressions? please give me the correct answer because I have tried so many different things tha
    8·1 answer
  • When there is no answer to a system of equations or inequalities
    10·1 answer
  • Find the missing number of each unit rate
    6·2 answers
  • Answer?plz. Need help
    13·1 answer
  • Hal records the number of winners of
    15·1 answer
  • What is the slope of this line? y=4x+6
    13·1 answer
  • An item on sale cost 85% of the original price of the original price was $40 what is the sales price
    14·1 answer
  • Help -x/3 &gt; 5 <br><br> A. X&lt;15<br> B. X &gt; -15<br> C. X &lt; -15<br> D. X &gt; 15
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!