Answer:
$8
Step-by-step explanation:
Each pack includes one pack of popcorn and one pack of candy. Since Jenny bought 4 packs, and it cost $32 in total, the equation will look like:
4x = 32
To solve this you divide 4 into each side of the equation:
4x = 32
---- ----
4 4
x = 8
The answer is 8.
Hope this helped.
Answer:
(3)
Replcaing equation (3) into equation (2) we got:

And solving for Y we got:



And solving for X from equation (3) we got:

So we need 3L of orange juice with 25% of concentration and 17 L of orange juice with 5% of concentration
Step-by-step explanation:
For this problem we can work with the concentration of water and orange juice.
Let X the amount for the orange juice with 25% content and Y the amount for the orange juice with 5% of content
Using the concentration of orange juice we have:
(1)
And for the water we have:
(2)
If we solve for X from equation (1) we got:
(3)
Replcaing equation (3) into equation (2) we got:

And solving for Y we got:



And solving for X from equation (3) we got:

So we need 3L of orange juice with 25% of concentration and 17 L of orange juice with 5% of concentration
Answer:
2.828
Step-by-step explanation:
Answer:
57
Step-by-step explanation:
1) According to PEMDAS, <em>multiply </em>first: 27+ 5x6= 27+30
2) Then <em>add</em>: 27+30=57