1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mars2501 [29]
3 years ago
9

HURRY PLEASE!

Mathematics
1 answer:
snow_tiger [21]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

the answer is D. 6 ≤ x < ∞

You might be interested in
Prove that at a party where some people shake hands, the number of people who shake hands with an odd number of people is an eve
Kobotan [32]
If there are n people, each person could shake hands with 0 people, 1 person, 2 people,... on up to shaking hands with n − 1
people. Count how many different answers there are to asking the person the question "How many hands did you shake?" How many people are there? If the people are the pigeons, and the possible answers to the question "how many hands did you shake" are the holes, can we conclude anything yet? No? How about now noticing that at least one of the holes "I shook hands with noone" or "I shook hands with everyone" has to be empty... now what?

"Since there are more pigeons than holes there must be a hole with at least two pigeons in the same hole" Now, replace the word "pigeons" and "holes" with the appropriate terms for the context of your specific question, remember we are talking about people and number of handshakes they participated in.
5 0
3 years ago
100 pointssssssssss helppppppppppppppppppp
VMariaS [17]
ASA postulate because theres two angles and the side in the middle
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
ASAP!!! Please.....…………………........
vlada-n [284]

He could make seven 3/8lbs portions of meat.

I was a little stumped too, but I think this is it. That's my work process, though

7 0
3 years ago
The cost of 12 oranges and 7 coples is 55.36. Eight oranges and apples cost $3.68. Find the cost
victus00 [196]

Hello there i hope you are having a good day :) Your question : The cost of 12 oranges and 7 couples is 55.36. Eight oranges and apples cost $3.68. Find the cost  of each : Firstly you would do oranges = O Apples = A. Then 12 oranges + 7 apples = 5.36 12o + 7A = 5.36 then you would take away from both sides so -12o Take away -12o = 7o = 5.36 - 12A now you would divide this by 7 so 7 cancels each out so you are left with 5.36/ 7 = 0.76 Then it would equal 0.76 - 12o/7 This would equal the amount of apples to be $0.76 each now for the oranges you would do the same that you work out for the apples.

Hopefully that help ya :)

4 0
3 years ago
Select all the expressions that are equivalent to 8 - X.
oee [108]

answer is :

B, C, G

hope this helps

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 3. What is the value of x​
    10·2 answers
  • Please help me with this problem​
    12·1 answer
  • Which polynomial is twice the sum of 4x^2-x+1 and -6x^2+x-4
    6·1 answer
  • What is 15 to the third power
    13·2 answers
  • A store sells milk in 8 ounce cartons for $1.12. What is the unit price per ounce of milk
    10·1 answer
  • Suppose p represents the amount of air pressure in a tire and t, the time it takes for the tire to go flat, equals −8. What is t
    10·2 answers
  • A radio transmission tower is feet tall. How long should a guy wire be if it is to be attached feet from the top and is tomake a
    15·1 answer
  • Which expression fits this description
    13·1 answer
  • Is it A, B, C, or D?
    7·1 answer
  • What should be done to both sides of the equation in order to solve w - 9 = 15?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!