Answer:

Step-by-step explanation:
It should be C.Twenty dollars
Answer: 14 - 5 x 5 = -11, and 4 - 3 x 5 = -11.
Step-by-step explanation:
what i did here was just plug in some numbers until the equations reached the same solution. there are probably better ways to do this but i hope this helps anyway.
Answer:

Step-by-step explanation:

x is the cherries eaten
There’s 12 eggs in a dozen. To find the unit price, just divide $2.40 by 12. This gives you a final answer of 20¢ per egg.