Answer:
Table shown below
Step-by-step explanation:
Table shown below
To solve this problem let's use proportions.
If 2 pounds of grapes cost $6, half the amount will cost half the dollars, so the last row will have $3 in the price
For the second row, we know the price is $1, that is, one-sixth of the original given price. It should correspond to one-sixth of the amount of grapes or 2/6 pounds.
Simplifying the fraction, we get 1/3 or 0.33 pounds
Working conditions in the United States in the early 1900’s can best be described as atrocious.
Answer:
just typed the whole in mathaway.com
Step-by-step explanation:
it's a better app for quadratic equation and you can use it on a school computer