1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Cloud [144]
3 years ago
10

Bennett and his friends decide to go bowling. The cost for the group is $15 for shoe rentals plus $4.00 per game. a. How much wi

ll it cost them to bowl two games? Show your work.

Mathematics
1 answer:
anzhelika [568]3 years ago
7 0
Here is your answer 4 times 2 games equals 8 plus 15 for the shoes equals 23

You might be interested in
15% tip to 100 cents why does this make a unit less factor?
evablogger [386]
15% and the corresponding 0.15 is by necessity unit-less; it's just a multiplier.  If you run up a $1 bill and wish to tip 15%, multiply $1 by 0.15, obtaining $0.15.
Then the total due would be $1 plus $0.15, or $1.15.

Note that $0.15
                -------- = 0.15 is unit-less
                   $1
4 0
3 years ago
How much will you get paid if you work 28.5 hours for $7.75 per hour?
jonny [76]

$220.87 , (it would be $220.88 if you have to round up though

4 0
3 years ago
What two numbers if multiplied equal 144.585?
sergij07 [2.7K]
48.195*3
idk if u wanted any numbers that work but ya hope that helped :)
6 0
3 years ago
Based on a kc value of 0.200 and the given data table, what are the equilibrium concentrations of xy, x, and y, respectively?
MariettaO [177]
There is no given data table but based on the question, the reaction is
xy <=> x + y
If we let M as the initial concentration of xy and c as the in the concentration after the dissociation, then we can use the ICE method
    xy   <=>   x    +   y
I    M
C  -c            c         c
-----------------------------
E  M-c          c         c

Solve for c using
Kc = c(c) / (M - c)
And the concentration of the xy, x, and y can then be determined
3 0
3 years ago
Which is a better deal: 10 pounds of hamburger for $4.99 or 5 pounds of hamburger for $2.69? PLEASE HELP ME QUICKLY ILL LOVE YOU
JulijaS [17]

Answer:

10 pounds for $4.99

Step-by-step explanation:

If you multiply the 5 pounds for 2.69 by 2, you would get 10 pounds of hamburger for 5.38 which is more than 4.99

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help ASAP! Is it A,b,c, or d?
    15·1 answer
  • A box contains 5 red balls, 3 blue balls and 1 black balls. Take two balls out randomly. Let X be number of red balls and Y be t
    13·1 answer
  • What is the arc measure, in degrees, of minor arc AC ⌢ on circle P below?
    10·1 answer
  • Which of the following equations have infinitely many solutions?
    5·1 answer
  • Help please? I can’t figure out how to find the value of each trig ratio.
    5·1 answer
  • You roll two 6-sided dice.
    7·1 answer
  • The volume of a right circular cylinder with a base diameter of 8 in. and a height of 6 in. is ___π in3.
    7·1 answer
  • 9 members of a club. Need 3 officers. How many combinations are possible.
    5·1 answer
  • a man in a boat rowing from light house whose height is 200 meter.he takes 2minutes to change the angle of elevation top of ligh
    9·1 answer
  • Select the correct answer.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!