1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sveta [45]
3 years ago
7

Linda had 8 stamps in her collection. She lost 2 stamps. What is the fraction of stamps lost?

Mathematics
1 answer:
Mariulka [41]3 years ago
3 0

Answer:

6/8 is the fraction of how much stamps Linda has.

2/8 is the fraction of stamps lost.

You might be interested in
A box of 3 picture hangers sells for $2.22. What is the unit rate
Anestetic [448]

Answer:

0.74 cents each unit piece

Step-by-step explanation:

2.22 ÷ 3 = 0.74

7 0
3 years ago
Find the slope of the line that passes through (2, 4) and (9,5).
givi [52]

Answer:

1/7

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Linda bought 13 pounds of rice for $7.
Fofino [41]

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
√
tatuchka [14]

The additional set of values which could be included in the table is; (10,2).

<h3>Which additional set of values can be included in the table?</h3>

As evident in the task content, it follows that for a 15 unit increase in x, depth, there is a 3 unit increase in y, pressure.

On this note, it follows that with each 5 unit increase in x corresponds to 1 unit increase in y.

And ultimately, at x = 10, y = 2 × 1 = 2.

Read more on proportional relationship;

brainly.com/question/2143065

#SPJ1

6 0
2 years ago
cual es la diferencia entre el ingreso por aportaciones y el gasto por pago de beneficios para cada año
Elan Coil [88]
The differences are 
2000 119
2010 176
2020 154
2030 -436

Due to the small size data set, it would not be appropriate to predict future years unless some proven method applicable to this case is used.

Please note that this size functions strictly in English.  There is no guarantee that your next question in other languages will be answered.  You could try the Spanish section if you have difficulty working in English.
4 0
4 years ago
Other questions:
  • Can I eat some help on this please
    11·1 answer
  • Help with this problem , I got 14 but I was told it’s wrong
    5·1 answer
  • Which expression is it equivalent to?
    7·1 answer
  • Frankie was practicing for a 5 kilometer race his normal time is 31 minutes and 24 seconds but yesterday he took 29 minutes and
    5·1 answer
  • Help! I’ll give Brainly! It’s not 2,875 , thank you !!
    5·1 answer
  • If it is about 41 miles around how many square miles does it cover
    14·1 answer
  • Solve equation using addition of equality x-2=25 simplify as a integer or fraction
    6·1 answer
  • To mix a particular shade of purple paint, read paint and blue paint are mixed in the ratio 5:3. To make 80 gallons of this shad
    10·1 answer
  • Use the long division method to find the result when 4x^4+20x^3+27x^2−2x−10 is divided by 4x ^2-1
    9·1 answer
  • Quiz
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!