1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
TEA [102]
3 years ago
9

QUICK I NEED HELP FAST

Mathematics
2 answers:
frosja888 [35]3 years ago
6 0

Answer:

$25.10

Step-by-step explanation:

Melissa wants to put 20% OF the $125.50 she has.

"of" = multiplication

To convert 20% to a decimal to multiply, move the decimal point twice to the left.

So, you end up with...

0.20 x 125.50 = $25.10 to put in her savings account

hope this helped!!

IRISSAK [1]3 years ago
3 0
$25.10. 20% of 125.50 is $25.10
You might be interested in
PLEASE HELP!! I will mark the brainliest!!!
const2013 [10]

Answer:

1. c  2. a  3. e  4. d (this one i am not 100% sure on) 5. b  6. i believe is d

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Two bicyclists were racing toward each other when they were 98 miles apart. Three hours later they did not meet yet and the dist
lesya [120]

Let, speed of 1st bicyclist is x.

So, speed of 2nd bicyclist is x-3 .

We know, relative speed when two objects moves towards each other :

v = x + ( x-3 )\\\\v = 2x - 3

Now, distance travelled in 3 hours is (98-2) miles .

So,

2x-3 = \dfrac{96}{3}\\\\2x - 3 = 32\\\\2x = 35\\\\x = 17.5\ mph

Therefore, speed of bikes are 17.5 mph and 14.5 mph.

Hence, this is the required solution.

5 0
3 years ago
Will give brainliest
Rashid [163]

Answer:

thanks for the points ily

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve this ASAP 12/y equals 4/3
OLEGan [10]

Answer:

y=9

hope this helps

have a good day :)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If a dozen eggs cost $1.35,what is the unit cost?
Lemur [1.5K]

Answer:

The cost of an egg is $0.11

Step-by-step explanation:

Given : The cost of one dozen of eggs is $ 1.35

We have to find the cost of one egg.

We know, one dozen has 12 units

Thus, One dozen of eggs contain 12 eggs

So cost of 12 eggs is $ 1.35

So to find the cost of one egg divide the cost by 12.

We get,

1 egg = \frac{1.35}{12}=0.1125

Thus, The cost of an egg is $0.11

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 6 men can complete a job in 20 days.if the men work at the same rate.how many more are needed to complete the job in 12 days
    10·1 answer
  • Plz help only 5 questions
    14·1 answer
  • The maturity value of a 30-day loan of $650 is $660. What is the annual simple interest rate (in percent) on this loan? Round to
    12·1 answer
  • The polar coordinates of a point are 3π 4 and 7.00 m. What are its Cartesian coordinates (in m)? (x, y) = 6.06,−3.5 m
    13·1 answer
  • A store plans to sell two different game consoles, the YuuMi and the ZBox. The store’s wholesale cost for a YuuMi is $250, and t
    6·1 answer
  • ) Would you rather receive $1,500 a year for 12 years, or $1,200 a year for 20 years if the interest rate is 7%?
    11·1 answer
  • Please help me, it’s timed!!!
    7·2 answers
  • PLEASE I NEED HELP!!!!!!!!!!!!
    15·1 answer
  • .
    12·2 answers
  • A square of an even number is always even.<br>True or false?<br>​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!