1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GREYUIT [131]
2 years ago
15

Paul brought $37 to the art supply store. He bought a brush a sketchbook and a paint set. The brush was 1/3 as much as the strec

hbook and the sketchbook cost 1/2 the cost of the paint set. Paul had $4.50 left over after buying these items what is the cost of each item?

Mathematics
2 answers:
Lorico [155]2 years ago
8 0

Answer: B = $ 3.25

S = $ 9.75

P = $ 19.5

Step-by-step explanation: Please find the attached file for the solution

rewona [7]2 years ago
6 0

Answer:

The cost of paint = $19.50¢

The cost of sketchbook = $9.75¢

The cost of the brush = $3.25¢

Step-by-step explanation:

Let us denote the price or cost of the paint set by k. According to the question, the sketchbook costs 1/2 the cost of the paint.

This means that the sketchbook's cost is =

1/2 × k = k/2

Again, the brush was 1/3 as much as the sketchbook. This means that the brush's cost=

1/3 of k/2 = 1/3 × k/2 = k/6 (The cost of a brush)

The total cost of the items purchased is =

k+(k/2)+(k/6).... Using LCM to find a common denominator= (6k+3k+k)/6 = 10k/6 = 5k/3

We were told that $37 was taken to the store and after the purchase of these items, Paul had a balance of $4.50.

This means that:

$37 - (5k/3) = $4.50

Using LCM to find a common denominator for the left side of the equation:

(111-5k)/3 = 4.50

111-5k = 13.50

5k = 111-13.50

5k = 97.50

k = $19.50¢

Therefore, the cost of the paint set is $19.50¢

The cost of the sketchbook will now be half of the cost of the paint = 1/2 of 19.50 = 1/2 × 19.50 = $9.75¢

The cost of the brush will now be a third of the cost of the sketchbook

= 1/3 of 9.75 = 1/3 × 9.75 = $3.25¢

You might be interested in
20 POINTS !! IF YOU ANSWER THE QUESTIONS !
tatuchka [14]
12 the answer is 12 I know it
6 0
3 years ago
The regular price of an item at a store is p dollars. The item is on sale for 20% off the regular price. Some of the expressions
Volgvan

Answer:

B

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
The difference of three times a number and 4 is -15
attashe74 [19]

Answer:

Let the number be n.

3n - 4= -15

3n= -15+4

3n= -11

n= -11/3

n= -3.67 or n= -3 2/3

Step-by-step explanation:

Bring over 4 to the RHS of the equation and divide the RHS by 3.

4 0
3 years ago
If 2x squared + 8y = 121. 5, what is x
mezya [45]
X=30.4-2y
(step by step) :
5 0
3 years ago
Tyrone weighed 1 box of macaroni on a scale and found it weighed 0.6 pounds. What could Tyrone do to find the total weight of 10
ollegr [7]

Answer:

He could multiply the amount one box ways by 100, or 0.6*100.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If a truck gets 14 mile to the gallon on average, how much carbon dioxide is emitted into the atmosphere when the truck travels
    9·2 answers
  • What are the following solutions to 2x^2-8x-90
    6·1 answer
  • 5(x + 4) = 5x + 20 is an example of which property?
    15·1 answer
  • What number is 10 times greater than 2?
    12·2 answers
  • What is the value ?....
    9·2 answers
  • 3x+7=13 (x=-2;x=2;x=5)
    12·2 answers
  • Translate the following into an algebraic expression: If it would take Mark m hours to clean the house alone and with his brothe
    10·1 answer
  • 2,11,20 find the t15
    6·1 answer
  • Someone please solve this question ​
    11·1 answer
  • Dtermine the Range and domain defined by R = {(x-1), (x+2); x € (2,3,4,5)}​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!