1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pogonyaev
3 years ago
13

Which statement is false?

Mathematics
2 answers:
bagirrra123 [75]3 years ago
8 0
D.) The inequality sign always opens up to the smaller number
EastWind [94]3 years ago
4 0
The answer would be : D.

Hope this helps !

Photon
You might be interested in
In which year will 67% of babies be born out of wedlock?
Leviafan [203]

Based on the trend of the increase in children born out of wedlock, if this trend keeps increasing, the year with 67% of babies born out of wedlock will be 2055 .

<h3>What year will 67% of babies be born to unmarried parents?</h3><h3 />

In 1990, the 28% of children were born out of wedlock and this trend was increasing by 0.6% per year.

If the trend continues, the number of years till 67% of children born out of wedlock will be:

= (67%  - 28%) / 0.6%

= 65 years

The year will be:

= 1990 + 65

= 2055

The first part of the question is:

According to the National Center for Health Statistics, in 1990, 28% of babies in the United States were born to parents who were not married. Throughout the 1990s, this percentage increased by approximately 0.6 per year.

Find out more on benefits of marriage at brainly.com/question/12132551.

#SPJ1

3 0
1 year ago
How to solve:<br> 8(2)-4<br>________<br>8÷4 ?
MissTica
So the first thing you do is dove the equations. Let's do the numerator equation. 8(2)-4 is simply saying 8•2-4 and i don't know if u learned this in class yet but you do multiplication and division before addition and subtraction so 8•2=16-4=12 so now 12 is our numerator. Now for the denominator, 8/4=2 so 2 is our denominator. We have 12/2 but it can be simplified to 6 because 6 goes into 12 twice and u cans check this by doing 6•2=12
Hope this helps m8 :))
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation of the line that is perpendicular to 2x + 4y = 6 and passes through the point (6, 4) ). es A ) y = 2x + 4 B) y
netineya [11]

Answer:

B - y = 2x - 8

Step-by-step explanation:

Step 1: find slope

2x + 4y = 6

4y = -2x + 6

Make y the subject of the formula

y =( -2x + 6)/4

We can separate to get the slope

y = -2x/4 + 6/4

y = -x/2 + 3/2

Slope m = -1/2

Step 2: using a point slope form equation

y - y1 = m ( x - x1)

Note: if two lines are perpendicular to the other, it is always a negative reciprocal of each other

ie m = 2

Substitute m into the equation

y - y1 = 2(x - x1)

Step 3: sub the point

( 6 , 4)

x1 = 6

y1 = 4

y - 4 = 2( x - 6)

Step 4 : using a slope intercept form equation

Open the bracket

y - 4 = 2x - 12

y = 2x - 12 + 4

y = 2x - 8

The equation of a line is

y = 2x - 8

5 0
3 years ago
There are 1/3 gallon of water in a 3-gallon container. What fraction of the<br> container is filled?
ivanzaharov [21]

Answer:

1/9 of a container

3 0
3 years ago
Please help! I will give Brainliest!<br> Who is correct?
DerKrebs [107]
Annie is correct, and I’ll tel u why you can make the same triangle but just flip it so it not going the same way see tell me if u got it correct.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If x = 6 is the only x-intercept of the graph of a quadratic equation, which statement best describes the discriminant of the eq
    8·2 answers
  • Can u guys PLEASE answer this question ASAP. THIS IS EXTREMELY URGENT
    12·1 answer
  • Mrs. Walters buys 5 and 1/4 pounds of strawberries for $8.40. What is the unit cost of the strawberries?
    9·2 answers
  • Jeff wanted to buy TV priced at $700. There are 20% OFF sale going on during President's week. How much would Jeff pay if he buy
    12·1 answer
  • Whats 100 dived by 19
    15·1 answer
  • 8 people went out to lunch. The total cost of the lunch was $70.51and the tip and tax together was 26%.Paproxiamately what will
    13·1 answer
  • Find question attached​
    12·1 answer
  • -6 + -8 10 points plz help
    15·1 answer
  • HELP ME WITH THIS PLEASE
    12·1 answer
  • If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!