1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vladimir79 [104]
3 years ago
9

Mrs. Walters buys 5 and 1/4 pounds of strawberries for $8.40. What is the unit cost of the strawberries?

Mathematics
2 answers:
Elis [28]3 years ago
6 0

Answer:

1.6pounds per unit

Step-by-step explanation:

Mrs walters buys 5 and 1/4 pounds of strawberry's for 8.40 as our whole price

We are trying to find out how much each of the strawberrys will cost so we need to

Divide the whole sale price for the amount bought. We get

1.6 as our unit price

To check this we can multiply by 5 1/4 wich gives us

8.4 or 8.40 So our anwer is

1.6 pounds

Arisa [49]3 years ago
3 0
8.40/5.25=1.6 hope this helps
You might be interested in
Can you answer at least one
Monica [59]

Answer:

15. 88%

Step-by-step explanation:

I did division

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is 2.549 the same as2.5
Harlamova29_29 [7]
If you are rounding to the nearest tenth then yes
4 0
3 years ago
Solve for x:<br><br> 11x = 6x + 20
notka56 [123]

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

11x= 6x +20

-6x   -6x

(subtract 6x from both sides)

5x = 20

/5x   /5x

divide 5x from both sides

x=4

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the answers ?
Vadim26 [7]

Answer:

All of the answers if you consider the dashes both negative and positive, but if they are negative then its the last 3 only.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
#1. Which of the following suffixes means “bearing or producing”? A. -osis B. -oferous C. -fic D. -oid....#2. Which of the follo
AlexFokin [52]
#1-fic
#2 -oid

I took latin suffixes
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Write a fraction equivalent to 3/5 that has a denominator of 100.
    10·2 answers
  • A sum of money amounting to $3.70 consists of dimes and quarters. If there are 19 coins in all, how many are quarters?
    9·1 answer
  • 6 problems, most of them I know but I need help on these by tomorrow so high point amount
    9·2 answers
  • You pay $79.34 for a new watch, which includes 6.5% tax. What was the original price of the watch?
    5·1 answer
  • What is the lowest common multiple of 116 and 196
    9·1 answer
  • What does x-4over5=6over7   what doesx=
    10·2 answers
  • If x can be any number, how many solutions are there for the equation?
    12·2 answers
  • Simplify -3 (2+4k) + 7 (2k -2)
    8·2 answers
  • Need help with this question ​
    7·1 answer
  • 17. A chef mixed 4.85 lb of white rice with twice as many pounds of brown rice. She then cooked half the amount of the mixed ric
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!