Mrs. Walters buys 5 and 1/4 pounds of strawberries for $8.40. What is the unit cost of the strawberries?
2 answers:
Answer:
1.6pounds per unit
Step-by-step explanation:
Mrs walters buys 5 and 1/4 pounds of strawberry's for 8.40 as our whole price
We are trying to find out how much each of the strawberrys will cost so we need to
Divide the whole sale price for the amount bought. We get
1.6 as our unit price
To check this we can multiply by 5 1/4 wich gives us
8.4 or 8.40 So our anwer is
1.6 pounds
8.40/5.25=1.6 hope this helps
You might be interested in
Answer:
Step-by-step explanation:
All irrational numbers are real numbers. ☺
square root of 16 would be 4
4 x 4 = 16
You would do three square in length and 31 in width
Answer:
48
Step-by-step explanation: