1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VMariaS [17]
3 years ago
15

F your own idea,why does a business exist.?​

Business
1 answer:
geniusboy [140]3 years ago
7 0

If F my own idea, why do Businesses exist? to get that paperrrrr

Don't take this seriously, this is a joke.

You might be interested in
May is a stockbroker. Due to May's statements, Nora believes that the price of OK Goods, Inc. (OKGI), a widely traded stock, is
Anna71 [15]

Answer:

$0

Explanation:

A client can only sue a stockbroker, a financial advisor, etc., only if they made them loss money through fraud or negligence. But in this case, May (stockbroker) apparently made a mistake of value, she did nothing illegal. She might be a terrible broker, but that doesn't make her a criminal. She also didn't breach any fiduciary duty, since investing always carries a risk. If Nora doesn't like to assume risks, then she should purchase government bonds.

4 0
2 years ago
Eastern Corporation collects 10% in the second month following sale, 55% in the month following sale, and 35% of a month's sales
monitta
I believe the answer is B if not let me know
3 0
3 years ago
Narver Corporation uses the weighted-average method in its process costing system. Operating data for the Lubricating Department
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

44,780 units

Explanation:

When a company uses the weighted average method in its process costing system, the beginning inventory nor the units transferred in are included in the calculations for equivalent units. Only units transferred out and ending inventory are use to calculate equivalent units:

equivalent units = units transferred out + (ending inventory x % of completion)}

equivalent units = 37,100 units + (9,600 units x 80%) = 37,100 units + 7,680 units = 44,780 units

8 0
3 years ago
Skysong, Inc. reports the following for the month of June. Units Unit Cost Total Cost June 1 Inventory 250 $5 $ 1,250 12 Purchas
ziro4ka [17]

Answer:

Weighted average unit cost =  $8.78

Explanation:

<em>The weighted average method of inventory determines the average cost per unit of inventory each time a new batch is received. or every new batch received the average cost per unit is re-computed by dividing the total value of stock by the outstanding number of units.</em>

The explanation is completed using calculation below:

Total value of stock = (250× $5)   +  (500×$9) + (375 × 11)  = $9,875

Total units of stock = 250 + 500 + 375 = 1,125  units

Weighted average unit cost = Total value of stock / total units of stock

                                        =  $9875 / 1125 units = $8.78

Weighted average unit cost =  $8.78

5 0
3 years ago
Something you enjoy or want to know more about is a(n) _____.
gtnhenbr [62]
The answer is B. Interest
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • "A market maker enters a quote of $20.50 Bid; $21.00 Ask; with a size of "5 x 5" into the NASDAQ System. If a market order to bu
    11·1 answer
  • Dietterich Electronics wants its shareholders to earn a return of 15​% on their investment in the company. At what price would t
    7·1 answer
  • You are considering two independent projects that have differing requirements. Project A has a required return of 12 percent com
    8·1 answer
  • Jingfei, an employee of Chinese origin, works as a sales representative at Global Recyclers International. Her supervisor, Ralph
    9·1 answer
  • Delineate and describe the difference between measuring human performance and task completion.
    11·1 answer
  • Suppose you want to invest $10,000. You have two options: (1) Invest in California municipal bonds with an expected rate of retu
    12·1 answer
  • Mineral-rich Zambia is one of the world's most important sources of uranium. It also is a source of copper, tin, diamonds (mainl
    11·1 answer
  • From the following list of selected items taken from the records of Rosewood Appliance Service as of a specific date, identify t
    15·1 answer
  • Identifying advantage of working in teams
    15·2 answers
  • Which of these is an example of a natural monopoly? electricity service grocery delivery retail store security driveway concrete
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!