1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korolek [52]
3 years ago
9

Can someone please help me with this.​

Mathematics
1 answer:
I am Lyosha [343]3 years ago
5 0

Answer:

BC = 25units

Step-by-step explanation:

The image indicates that:

∡ABC = ∡BCA

then this triangle is a isosceles triangle

then:

AB = AC

4x + 4 = 6x - 14

4 + 14 = 6x - 4x

18 = 2x

x = 18/2

x = 9

then:

BC = 2x + 7

BC = 2*9 + 7

BC = 18 + 7

BC = 25 Units

You might be interested in
[100 POINTS+BRAINLIEST] Use the figure to find each missing angle measure.
devlian [24]

Answer:

Angle 1 is 112°, 2 is 68°, 3 is 90°, 4 is also 90°, 5 is 22° and angle 6 is 158°

Step-by-step explanation:

To find angles 3 &4 and 2 &1, you subtract the measurement given in each intersection from 180 (all straight lines are 180) to find the other angle measurements. To find 5 I used the 4th angle and the 2nd angle to find the missing number out of 180 since all of the angles in a triangle have a sum of 180°. The missing angle was 22. You can use the angle measurement of #5 to find 6 like how I mentioned before about all straight lines equaling 180°. If this all sounds like mumbo-jumbo I can elaborate a little more in the comment section!

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
How does the volume of a cone change if its radius and height are both tripled
Evgesh-ka [11]
The volume formula could be re-written to help understand this, as V = π*3r^2*3h. If you solve for this, you can conclude that the volume would be multiplied by 27.
6 0
3 years ago
On a fraction line 6 friends want to equally share 3 yards of yarn how much yarn does each friend get
densk [106]
0.5 because if you divide 3 and 6 yards it’s equal to 0.5yards. You divide the yard and the friends because they are sharing three yards. So, each friend gets 0.5 yard each.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If it took 4 hours to clean 8 houses, how many houses could be cleaned in 7 hours
Natasha2012 [34]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

you clean 2 a hour so 7*2=14

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of a number squared and five
Pie

Answer:

(x+5^3 is the answer of this question

5 0
2 years ago
Other questions:
  • How far apart is 37 and 17 remember their positives
    12·2 answers
  • How do I solve for x:<br><br> (4/9)^(x) • (8/27)^(1-x) =2/3
    15·2 answers
  • When Joe got out of bed, it was 58 in his room. He turned on the heater, and the temperature warmed up to 67 in five minutes. Ho
    5·2 answers
  • An angle measures 77° what is the measure of its supplement
    9·2 answers
  • Since a middle school? opened, the girls' basketball team has had the same record every season. The team has won a total of 156
    11·1 answer
  • Using Mean and Mean Absolute Deviation to Compare Data - Quiz - Level G
    12·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated socks costs $32.34. What is the unit price of the pairs of socks?
    10·1 answer
  • A manufacturer that specializes in hamburgers made 200 hamburger patties. The manufacturer claims that the weights of these patt
    14·1 answer
  • A. Which department gets approximately one-fourth of the annual budget?
    7·1 answer
  • Xm = pn, Solve for x.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!