1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ymorist [56]
2 years ago
9

If 32% of a number is 64, what is the number?

Mathematics
2 answers:
Verdich [7]2 years ago
7 0

Hey!

------------------------------------------------

Steps To Solve:

~Turn into decimal

32% = 0.32

~Divide

64 / 0.32 = 200

------------------------------------------------

Hence, the answer is \Large\boxed{\mathsf{200}}

------------------------------------------------

Hope This Helped! Good Luck!

Sonbull [250]2 years ago
3 0

Answer:

its 200

Step-by-step explanation:

32% is 64

64% is 128

96% is 196

or just do all numbers times by 0.32

50 * 0.32 equals 16

96 * 0.32 equals 30.72

100 * 0.32 equals 32

and

200 * 0.32 equals 64

so the answer is 200

hope you get it correct.

You might be interested in
Robert is going to invest $640 and leave it in an account for 20 years. Assuming the interest is compounded quarterly, what inte
ollegr [7]

Answer:

Interest rate ≈ 3.48%

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
3.If the ratio of lynx to mountain lions and wolverines in the park is 2:3:1.So for every 2 lynx, there are 3 mountain lions and
Zolol [24]
A.  The ratio of lynx to mountain lions to wolverines is 2:3:1.

Thus, there are 2 lynx in the ratio.  If there were 6 lynx, we would have to multiply all of the numbers in the ratio by 3 (because 6/2 = 3) to keep the ratio in the same proportion.  

Therefore, because there is 1 wolverine in the ratio, and 1 * 3 = 3, if there were 6 lynx, there would be 3 wolverines.

b. We can use the same ideas that we had in part a to help us in part b.
There are 3 mountain lions in the ratio, but there are 15 mountain lions in the problem.  Thus, the multiplier is 5, because 15/3=5.

Therefore, because there are 2 lynx in the ratio, and 2*5 = 10, if there were 15 mountain lions, there would be 10 lynx.

c.  There is one wolverine in the ratio, but there are 10 wolverines in the problem.  Thus, the multiplier is 10, because 10/1 = 10

Therefore, because there are 3 mountain lions in the ratio, and 3 * 10 = 30, if there were 10 wolverines in the park, then there would be 30 mountain lions.

d.  The total number of lynx, mountain lions, and wolverines is 30.
To find out how many of each animal there should be, we must make an equation using the ratio and the variable x. 

2x + 3x + 1x = 30

This equation means that the total number of animals together is 30, which is true.  Now let's simplify by combining like terms.

6x = 30

Finally, we can simplify by dividing both sides by the coefficient of x, or 6.

x = 5

Thus, going back to our original equation, we know that the amount of lynx is 2x, mountain lions is 3x, and wolverines is 1x.

Lynx = 2x = 2(5) = 10 lynx
Mountain Lion = 3x = 3(5) = 15 mountain lions
Wolverines = 1x = 1(5) = 5 wolverines

Hope this helps! :)

7 0
3 years ago
Perform the experiment by spinning the spinner 7
castortr0y [4]

Answer:

0.3

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
You build a seahorse hotel that’s 6 inches wide and 12 inches tall. It has a volume of 864 cubic inches. What is the hotel’s len
blondinia [14]

Answer:

864/(6*12)

864/72

12 = l

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
If triangle EFG is shifted ten units to the left, what are the new coordinates of vertex E?
KiRa [710]
A -3 subtracted by 10 is -13 and it stays 2
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Is 36 a perfect square or not?
    14·2 answers
  • A boat costs $15,750 and decreases in value by 5% per year how much will it be worth after 14 years?
    14·2 answers
  • Find the total cost of a $35 basketball that is on sale for 50% off and the tax rate is 7%
    12·1 answer
  • 10. Which statement about the data is true? 114, 216, 246, 220, 111, 234, 121, 179
    7·1 answer
  • Honeycrisp apples are on sale if you buy a crate, 15 pounds for $30. What is the unit price per pound
    12·1 answer
  • Find the value of x to the nearest degree.
    6·1 answer
  • A classic car is now selling for $2500 less than three times its original price. If the selling price is now $14,000, what was t
    6·1 answer
  • Pls pls pls, help!!!!!!
    11·2 answers
  • Please help due today
    9·1 answer
  • Ado, Ben and Kolo are aged 12, 14 and 20
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!