Answer:
$186.86
Step-by-step explanation:
<u>4 eggs cost:</u>
1 dollar per dozen (12 eggs), so by unitary method (ratios), we can find cost of 4 eggs. Shown below:

So, 4 eggs cost $0.33 approx
<u>12 lb. flour cost:</u>
2.50 dollar per pound, so 12 pounds would simply cost:
2.5 * 12 = $30
<u>14 lb of sugar cost:</u>
4.50 dollar per pound means 14 pounds would cost:
4.5 * 14 = $63
<u>2 ready-made edible flowers cost:</u>
5 cents for each flower means 2 flowers would cost:
5 cent = 0.05 dollars
0.05 * 2 = $0.10
We add all up to find cost of 1 cake. Shown below:
Cost of 1 cake = $0.33 + $30 + $63 + $0.10 = $93.43
Cost of 2 cakes = $93.43 * 2 = $186.86
Does it have any ANSWER CHOISES!
Answer:
A ≈ 40.3 cm²
Step-by-step explanation:
The area of right Δ ACD is calculated as
A =
bh ( b is the base and h the perpendicular height )
Here A = 50.5, b = CD and h = AC , then
× 14 × AC = 50.5
7 AC = 50.5 ( divide both sides by 7 )
AC ≈ 7.214
The area of Δ ABC is calculated as
A =
× BC × AC × sin36°
= 0.5 × 19 × 7.214 × sin36°
≈ 40.3 cm² ( to 3 sf )
Answer: 4.4 + (4 x 1/4 + 8.6) = 14
Step-by-step explanation: Because starting inside the parenthesis, 4 times 1/4 = 1. Then 8.6 plus 1 = 9.6. Finally, 9.6 plus 4.4 which equals 14. :)